S lítostí oznamujeme, že ve čtvrtek 17. srpna 2023 zemřel hudební publicista Jiří Černý. Městská část Praha 7 vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým.

Jiří Černý se narodil 25. února 1936 v Praze. Svou bohatou profesní kariéru zahájil počátkem 60. let jako redaktor časopisu Mladý svět. Následně byl zaměstnán v Československém rozhlase, kde připravoval první československou hitparádu Dvanáct na houpačce. Za normalizace byl z rozhlasu vyhozen, poté působil jako korektor v tiskárně a také jako pedagog v lidové škole umění. Psal články o populární hudbě a spolupracoval s vydavatelstvím Supraphon. Zároveň jezdil po republice s pořadem Antidiskotéka, kde i za normalizace často zněly skladby zakázaných písničkářů. V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a moderoval také některé demonstrace. Po revoluci vedl časopis Rock & Pop, vrátil se také do rozhlasu s vlastními pořady a své články publikoval v řadě periodik. V roce 2013 získal Cenu ministra kultury za přínos v oblasti hudby. Roku 2020 byl v rámci Cen Anděl uveden do Síně slávy Akademie populární hudby jako první novinář-nehudebník v historii. Čestné občanství MČ Praha 7 získal v listopadu 2019.

Připomeňte si Jiřího Černého v rozhovoru pro Hobulet z listopadu 2019.