Jak předejít útokům ransomware?
1. Zálohujte! Zálohujte! Zálohujte! Připravte obnovu svého systému, aby infekce způsobená ransomware zcela nezničila vaše osobní data. Nejlepší je vytvořit si dvě zálohy: jednu umístěnou v prohlížeči Cloud, k níž budete mít vzdálený přístup (doporučujeme použít službu s automatickým zálohováním dat) a druhou uloženou fyzicky (přenosný disk, jiný laptop, atd.). Záloha by měla být odpojena od vašeho počítače. Záloha se vám hodí také v případech, kdy náhodou smažete kritická data nebo vám zkolabuje disk.
2. Používejte silný antivirový program k ochraně vašeho systému. Nevypínejte „heuristické funkce“, protože to umožňuje zachytit vzorky ransomware, který ještě nebyl formálně detekován. Ne vše, co je zdarma, je plně funkční, což platí také o antivirové ochraně. Jediné aktuálně reálné ochrany mají vyšší (dražší) verze antivirů od BitDefenderu a Sophosu pracující s cloudovým sandboxem (jde o bezpečnostní mechanismus, který odděluje právě probíhající procesy).
3. Udržujte veškerý software ve vašem počítači aktualizovaný. Když je zveřejněna aktualizace vašeho operačního systému (OS) nebo aplikací, instalujte je. A pokud software nabízí automatické aktualizace, přijměte je.
4. Nikomu nevěřte. Každý účet může být napaden a odkazy na škodlivý software můžete dostat od svých přátel na sociálních médiích, od kolegů nebo spoluhráčů online her, a to i bez jejich vědomí. Nikdy neotvírejte přílohy e-mailů od lidí, které neznáte. „Kyberkriminálníci“ často rozesílají lživé e-mailové zprávy, které jsou velmi podobné oficiálním legálním výzvám nebo potvrzením z online obchodů, bank, policie, soudu, finančního úřadu, apod., a svádí vás k tomu, abyste klikli na odkaz a vpustili tak do systému vašeho počítače škodlivý software.
5. Povolte „Zobrazit přípony souborů“ v nastavení Windows ve vašem počítači. Usnadní vám to snadněji odhalovat potenciálně škodlivé soubory. Dávejte si pozor na přílohy typu „.exe“, „.vbs“ a „.scr“. Podvodníci mohou využívat další typy k zamaskování škodlivého softwaru jako video, foto, nebo dokument (hot-chics.avi.exe nebo doc.scr).
6. Pokud odhalíte závadný nebo neznámý proces ve svém přístroji, odpojte ho okamžitě od internetu a jiných sítí (jako je Wi-Fi). Zabráníte šíření infekce a můžete zahájit léčbu.
Co dělat při napadení vyděračským software?
1. V případě napadení se obraťte na odborníky z antivirových společností Avast, BitDefender, Eset, Kaspersky, Sophos, apod. Cenné informace získáte na webu Nomoreransom.org.
2. Útok spojený s vydíráním nahlaste na místním oddělení Policie ČR.
3. Nedoporučujeme platit výkupné (ransom). Když pošlete své peníze útočníkům, potvrzujete tím, že ransomware funguje, a přitom nemáte záruku, že obratem dostanete klíč k odemknutí svého počítače.
Texty vznikly v rámci projektu Bezpečně online.