„V letošním roce si připomínáme 140 let od připojení spojených obcí Holešovice-Bubny k hlavnímu městu Praze. Významné výročí naší městské části vnímáme jako ideální příležitost k ocenění výjimečných osobností, které jsou s Prahou 7 spojeny. Zapojili jsme také naše občany, kteří nám posílali své návrhy. Děkujeme všem, kteří nás inspirovali jmény známých osobností, ale třeba i zajímavými příběhy lidí, o jejichž záslužné činnosti se tolik nemluví. Mohli jsme tak vybírat z různých odvětví, od architektury a kultury přes poskytovatele sociální pomoci potřebným po provozovatele restaurací, které dávají lidem v nouzi obědy zdarma. Gratuluji všem oceněným i jejich týmům, je pro mě velkou ctí, že tento projev naší úcty a vděčnosti přijali,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Udílení čestného občanství a cen městské části Praha 7 se uskutečnilo ve středu 6. listopadu 2024 v Letenském zámečku.
Oceněné osobnosti
Čestné občanství za trvalý přínos městské části Praha 7
Josef Pleskot – jeden z nejvýznamnějších současných českých architektů
Cena městské části za přínos v sociální oblasti
Blanka a Michal Bartákovi – podnikatelé v gastronomii poskytující bezplatné stravování lidem v nouzi
Nora Fridrichová – novinářka, zakladatelka a předsedkyně humanitárního centra Šatník
Jitka Krejcárková – zakladatelka organizace Pes pro tebe, zabývající se cvičením vodicích a asistenčních psů
Jana Lesičková – podnikatelka v gastronomii poskytující bezplatné stravování lidem v nouzi
Cena městské části za přínos v oblasti komunitních aktivit
Vladimír Drábek – první porevoluční starosta Prahy 7, pořadatel komunitních aktivit, zakladatel a předseda spolku Altán Art pro lidi s mentálním a zdravotním znevýhodněním
Silvie Ježková – klavíristka a hudební pedagožka, dlouholetá předsedkyně Rodinného centra Letná
Cena městské části za přínos v oblasti kultury
Eliška Hrubá Toperczerová – operní pěvkyně, pedagožka, režisérka
Marko Ivanović – dirigent, hudební skladatel
Michael Třeštík – spisovatel, publicista, dokumentarista
Zuzana Zadrobílková – nakladatelka, pořadatelka kulturních aktivit
Cena městské části za přínos v oblasti sportu
Matěj Kozubek – dálkový plavec
Čestné občanství za trvalý přínos městské části Praha 7
Josef Pleskot
Patří mezi nejvýznamnější současné české architekty. Od roku 1991 vede vlastní architektonickou kancelář AP atelier. Josef Pleskot je držitelem řady ocenění včetně Grand Prix Obce architektů. V roce 2009 byl v odborné anketě organizované časopisem Reflex zvolen nejvýznamnější osobností české architektury dvacetiletí 1990–2009. V posledních letech je vysoce hodnocena jeho rozsáhlá konverze areálu Vítkovických železáren v Ostravě s multifunkční aulou Gong, vysokou pecí Bolt Tower a Trojhalím Karolina. Za Svět techniky získal cenu Architekt roku 2014. Na svém kontě má celou řadu dalších významných realizací po celé České republice. Je také známý svým zaměřením na společenskou roli architektury.
Cena městské části Praha 7 za přínos v sociální oblasti
Blanka Bartáková a Michal Barták
Oba jsou holešovičtí rodáci, přišli na svět tři roky po sobě v již neexistující porodnici na Štvanici a celý svůj život spojili s Prahou 7. Letos společně oslavili stříbrnou svatbu. Přestože Blanka profesně začínala v cestovním ruchu a Michal sestavoval počítačové sítě a programoval, série náhod je nakonec dovedla k podnikání v gastronomii. Vše začalo otevřením zahradní restaurace Gaston v pražské zoo v roce 2005, později se manželé Bartákovi podíleli na rozjezdu dalších gastronomických provozů v Praze 7. Nakonec u nich převážila touha otevřít vlastní podnik s méně početnou, ale o to stálejší klientelou. A tak se v roce 2013 zrodila restaurace Stereo na Letenském náměstí. Manželé Bartákovi se před několika lety shodli, že je v jejich silách dělat radost nejen běžným zákazníkům, ale i těm obyvatelům Sedmičky, kteří by si jinak nemohli stravování v restauraci dovolit. Od té doby jejich restaurace poskytuje pomoc především osamělým seniorům, kterým vrací do života teplý oběd a tím i důstojnost a sebedůvěru.
Cena městské části Praha 7 za přínos v oblasti komunitních aktivit
Vladimír Drábek
V Praze 7 žije od roku 1954, tedy přesně polovinu existence městské části. V 90. letech byl prvním porevolučním starostou Prahy 7 a následně také náměstkem primátora hlavního města Prahy. V Zastupitelstvu Prahy 7 působil do roku 1998 a stál také u vzniku dodnes vycházejícího radničního časopisu Hobulet. Od roku 2012 do současnosti je členem Sportovní komise městské části. V Praze 7 se řadu let věnuje pořádání kulturních a sportovních aktivit. Je zakladatelem a předsedou spolku ALTÁN ART, který v ulici Nad Královskou oborou od roku 2013 provozuje kreativní výtvarný Ateliér radostné tvorby pro umělce s mentálním handicapem a duševním onemocněním a od roku 2017 také Kulturně komunitní centrum ART pro seniory a lidi se zdravotním znevýhodněním.
Cena městské části Praha 7 za přínos v sociální oblasti
Nora Fridrichová
Novinářka a předsedkyně správní rady organizace Šatník – největšího humanitárního centra v ČR s přímou materiální pomocí. První sbírku šatstva vyhlásila v roce 2019 na recepci České televize. V roce 2021 za covidové pandemie spustila velkou pražskou sbírku šatstva pro rodiny samoživitelů stižené covidovou uzávěrou země a pořádala také sbírky na nákup potravin a notebooků pro děti na distanční výuce. První Šatník Nora Fridrichová otevřela v karlínských kasárnách a záhy založila současný nadační fond, který sídlí v Holešovické tržnici. V registraci má dnes Šatník téměř 15 tisíc potřebných rodin, obléká ale i ženy a děti, které zde našly útočiště před válkou na Ukrajině, seniory v nouzi nebo nově také pacienty psychiatrických léčeben. Za svou charitativní činnost obdržela Nora Fridrichová v roce 2021 Stříbrnou medaili předsedy Senátu.
Cena městské části Praha 7 za přínos v oblasti kultury
Eliška Hrubá Toperczerová
Vystudovala opěrní zpěv na Pražské konzervatoři a Hudební a taneční fakultě AMU v Praze. Je vítězkou mnoha pěveckých soutěží. Od roku 1995 spolupracuje s Kühnovým dětským sborem jako hlasová pedagožka a režisérka. Je autorkou či spoluautorkou libret k několika operám, které byly napsány právě pro Kühnův dětský sbor, a podílela se na celé řadě dalších hudebních projektů. Se svými operami pravidelně hostuje na Pražském jaru, Smetanově Litomyšli a dalších festivalech. Od roku 2009 spolupracuje na představení W. Shakespeara Veselé paničky Windsdorské v rámci Letních shakespearovských slavností a připravuje také vlastní hudebně-dramatické pořady. Pět let byla hlasovou pedagožkou na Mezinárodní pěvecké soutěži San Remo junior. V současné době se věnuje rozvoji mladých talentů.
Cena městské části Praha 7 za přínos v sociální oblasti
Jitka Krejcárková
Již řadu let se věnuje výcviku asistenčních psů. Od narození má pouze zbytky zraku, ale tento hendikep dokázala ve své profesy proměnit v přednost. V roce 2001 vycvičila svého prvního vodicího psa a následně se začala této činnosti věnovat na profesionální úrovni. Nejprve psy trénovala a skládala s nimi zkoušky pro různé instituce, v roce 2005 se však osamostatnila a založila vlastní organizaci Pes pro tebe, která dosud klientům předala 110 čtyřnohých pomocníků. V roce 2023 se spolku Pes pro tebe podařilo splnit podmínky pro vstup do mezinárodní organizace Assistance Dogs International, která sdružuje výcvikové školy asistenčních psů po celém světě. Při výcviku budoucích průvodců nevidomých a slabozrakých klientů využívá Jitka Krejcárková své vlastní zkušenosti a dokáže se náležitě vcítit do pocitů a potřeb osob se zrakovým hendikepem.
Cena městské části Praha 7 za přínos v oblasti kultury
Marko Ivanović
Jako dirigent začínal v Národním divadle v Praze, byl šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice a dodnes působí jako šéfdirigent Národního divadla Brno. Je vícenásobným držitelem Ceny Divadelních novin za operní inscenaci roku. V roce 2023 obdržel cenu Anděl za nahrávku symfonických skladeb Miloslava Kabeláče. Pestrá je také jeho skladatelská činnost. V posledních letech se soustředí především na hudebně jevištní díla. Je autorem čtyř divácky úspěšných oper. Za poslední z nich, Monument, obdržel v roce 2020 Cenu divadelní kritiky. Je také častým autorem scénické a rozhlasové hudby. Od roku 2005 je spolupořadatelem a dirigentem cyklu komentovaných koncertů Kroky do nového světa, který produkuje Česká filharmonie. V roce 2022 obdržel od Společnosti pro hudební výchovu Cenu Jaroslava Herdena.
Cena městské části Praha 7 za přínos v oblasti komunitních aktivit
Silvie Ježková
Klavíristka a hudební pedagožka žije celý život v Praze 7 a vždy s radostí přispívala svou různorodou činností k její pestrosti. Ať už se jednalo o působení na tanečním oddělení místní ZUŠ, pořádání hudebních, pohybových a rukodělných aktivit, vedení kroužků břišních tanců v DDM či dobrovolnickou činnost při nejrůznějších akcích farnosti u kostela sv. Antonína, městské části Praha 7 a dalších organizací. Již 16 let je předsedkyní Rodinného centra Letná, které nabízí prostor pro setkávání rodičů s malými dětmi, organizuje celou řadu kroužků a pohybových aktivit, pořádá osvětové přednášky a semináře a věnuje se rozsáhlé charitativní činnosti. Akce jako Masopust pro nejmenší, Drakiáda či Svatomartinský lampionkový průvod ve Stromovce se již staly neopomenutelnými tradicemi pro mnoho rodin nejen z Prahy 7.
Cena městské části Praha 7 za přínos v oblasti sportu
Matěj Kozubek
Český reprezentant v dálkovém plavání se pravidelně již od roku 2013 účastní vrcholných soutěží, jako jsou mistrovství světa a Evropy. Nejprve reprezentoval v juniorských kategoriích a od roku 2015 již v kategorii Open. Nejlepšího umístění zatím dosáhl v roce 2019, kdy obsadil 4. místo na 5 km v rámci Mistrovství světa v Jižní Koreji. V roce 2021 se Matěj Kozubek kvalifikoval na olympijské hry v Tokiu. Na začátku září 2024 se zúčastnil svého prvního závodu, který se řadí do kategorie ultramaratonů. Jednalo se o závod na 36 km z ostrova Capri do Neapole. Při své premiéře v této nesmírně náročné disciplíně se Matěj Kozubek umístil na 4. místě.
Cena městské části Praha 7 za přínos v sociální oblasti
Jana Lesičková
Narodila se na Štvanici a celý svůj život žije v Praze 7. Již 16 let podniká v gastronomii a provozuje dnes již tradiční letenskou pivnici U Pivoje. Svou práci vnímá jako poslání, které není jen o samotném pohostinství. Jeho nedílnou součástí je každodenní poznávání spletitých cest lidských osudů, které nejsou pokaždé jenom zalité sluncem. Také proto Jana Lesičková se svým podnikáním spojila dlouhodobou nezištnou pomoc potřebným z Prahy 7. Ze své iniciativy navázala spolupráci se sociálním odborem městské části a angažuje se v poskytování obědů seniorům a dalším lidem z Prahy 7, kteří se dostali do obtížných životních situací. Díky pomoci Jany Lesičkové a jejího týmu tak mají pravidelně teplý oběd v příjemném prostředí, kde nejsou izolovaní od ostatních lidí a běžného života.
Cena městské části Praha 7 za přínos v oblasti kultury
Michael Třeštík
S výjimkou několika let po svatbě, kdy hostoval v bytě u rodičů své ženy, žije celý život v Praze 7, konkrétně na Letné. Vystudoval architekturu na ČVUT a později postgraduál stavební fyziky. Asi patnáct let projektoval a vykonával expertní činnost v oboru urbanistické akustiky, ale v polovině osmdesátých let se začal věnovat literatuře, a to mu již zůstalo. Napsal více než dvacet knih beletrie a popularizačních knih o umění a architektuře. Je sběratelem současného výtvarného umění, jeho sbírky keramiky jsou základem dvou muzejních expozic. V prvním volebním období po sametové revoluci byl radním Prahy 7 a dvě volební období byl členem rady Obce spisovatelů. Jako dramaturg spolupracoval na mnoha filmech své ženy, dokumentaristky Heleny Třeštíkové.
Cena městské části Praha 7 za přínos v oblasti kultury
Zuzana Zadrobílková
Narodila se v Praze 7 v rodině výtvarníka, hudebník, básníka a spisovatele Vladislava Zadrobílka. Prostředí plné knih mělo na Zuzanu určující vliv. Když po roce 1989 proměnil Vladislav Zadrobílek svou samizdatovou dílnu v oficiální nakladatelství Trigon, zapojil do své činnosti celou rodinu. Zuzana během studia pomáhala s korekturami a jazykovou redakcí knih, posléze začala pracovat také v rodinném knihkupectví a antikvariátu. V roce 2010 převzala Zuzana Zadrobílková vedení nakladatelství. Za jejího působení vyšlo několik desítek oceňovaných titulů. Prodejna Trigonu se stala azylem nejen pro všechny milovníky knih, ale působí také jako malé, ovšem živé kulturní centrum. V rámci cyklu OBRAZ & KNIHA zde probíhají komorní výstavy současných výtvarných umělců, hudební produkce a setkání s autory. Trigon pořádá rovněž autorská čtení, přednášky, koncerty a nově také básnický festival 3D poezie.
Josef Pleskot, Nora Fridrichová, Michael Třeštík
Matěj Kozubek, Marko Ivanović, Jitka Krejcárková
Jana Lesičková, Eliška Hrubá Toperczerová, Blanka a Michal Bartákovi
Zuzana Zadrobílková, Vladimír Drábek, Silvie Ježková
Barbora de Nunes-Cambraia, Jan Kalfus (zpěv a hra na klavír)