„Budovat ve městě veřejná sportoviště, která jsou přístupná celoročně, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně a navíc zcela zdarma, je už samo o sobě unikátním počinem. Obzvláště pak v místech, která by jinak pouze pustla a chátrala a vytvářela takřka neprůchodné mrtvé zóny. Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podíleli a díky jejichž invenci a nadšení se nám z labyrintů hrůzy, kam se lidé báli chodit, podařilo vytvořit aktivní a živou součást města. Vracíme tak zapomenutý veřejný prostor zpět do užívání všem Pražanům,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
„Moc mě těší, jak se naše první zrekonstruované podchody rychle zapsaly na sportovní mapu Prahy. Dospělí, teenageři i děti sem vyrážejí na skateboard, BMX či koloběžku, zahrát si basketbal nebo se třeba jen tak po cestě do práce či do školy protáhnout na hrazdě. Celé léto i na podzim se zde konaly nejrůznější akce pořádané zdarma pro širokou veřejnost – workshopy, lekce skateboardingu, basketbalové turnaje, filmové projekce či malé hudební produkce. Mám velikou radost, že nám pod rukama nyní ožívají další podchody a lidé se tak mohou scházet a sportovat na místě, kterému se dříve raději vyhýbali širokým obloukem,“ řekla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.
„Oživili jsme další podchod v okolí stanice metra Vltavská, který úplně zbytečně ležel ladem a bez povšimnutí. První část, kterou jsme otevřeli přesně před rokem, se stala oblíbeným sportovištěm pro děti i dospělé a zároveň se sem vrátil život i díky chodcům, kteří tudy mohou zase bezpečně procházet. Teď jsme dokončili proměnu druhé části v místě pod Hlávkovým mostem, který jsme nedávno celý předláždili. Pro Pražany a kolemjdoucí jsme zkvalitnili další veřejný prostor, současně chodci a cyklisté získávají komfortní a bezpečnou cestu pod magistrálou,“ sdělil náměstek primátora hl. m. Prahy Adam Scheinherr.
První upravené podchody na Vltavské se kromě zájmu široké veřejnosti dočkaly také uznání mezi architekty. Projekt byl nominován mezi 29 nejlepších loňských staveb v rámci České ceny za architekturu a získal čestné uznání na Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu.
MČ Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou, TSK hl. m. Prahy, Technologiemi hl. m. Prahy a ostatními partnery letos navázala na úspěšnou první fázi projektu a pustila se do úprav dalšího podchodu. Ten je situován bezprostředně k levému břehu Vltavy u paty Hlávkova mostu. Práce zde probíhaly od června do listopadu tohoto roku a jejich výsledkem je další nápadité multifunkční sportoviště, které může fungovat nezávisle na ročním období, počasí či denní době. Prostor je zároveň navržen tak, že i za plného provozu umožňuje zachovat transportní funkci podchodu pro chodce a cyklisty.
Stejně jako v předchozí etapě došlo k důkladnému vyčištění celého prostoru, výměně povrchů, umístění mobilních prvků typických pro sportovní street spot a instalaci úsporného ambientního osvětlení s dálkově nastavitelnou intenzitou a intervaly svícení pro různé roční období a denní doby. Osvětlení je designově pojaté v kombinaci bílé a netradiční červené barvy.
Úpravy opět vycházejí z návrhů Richarda Preislera a Martina Kontry, projekt připravilo U / U Studio.
„Máme zde překážky a terénní prvky pro skateboarding, BMX a důraz tentokrát klademe také na koloběžkáře, na něž se v podobných spotech občas trochu zapomíná. V další části podchodu je pak klidová zóna se závěsnými lavičkami k odpočinku a společnému sdílení místa a vyosené panely u výhledů z podchodu poskytují zajímavý prostor pro kurátorovanou street art galerii. Patronem podchodu je pak betonové prasátko Ollie instalované u jednoho ze vstupů, které odkazuje na klasické spořicí prasátko a tvoří v místě prvek sounáležitosti a solidarity. Uživatelé podchodů mohou z prasátka naskenovat QR kód a poslat příspěvek na pomoc lidem v nouzi,“ popsali koncept spoluautoři Richard Preisler a Martin Kontra.
QR kód je provázán se solidárním transparentním účtem Prahy 7, jehož prostřednictvím lze přispět na pomoc lidem, kteří se dostali do obtížných životních situací a potřebují zajistit své základní potřeby.
Sportoviště ve zrekonstruovaném podchodu je přístupné veřejnosti celoročně a zdarma. Prostor je kompletně osvětlený, zůstává plně průchozí a neuzavírá se.
Kde podchody najdete?