Ve středu 16. října 2024 si Praha 7 připomněla 83 let od prvního transportu Židů z českých zemí. Tradiční pietní akt u pamětní desky ve Veletržní ulici pořádaný Terezínskou iniciativou letos doplnil další program. V rámci vzpomínkových akcí, které Praha 7 pořádá ke svému 140. výročí, proběhlo ocenění 14 přeživších holocaustu, kteří žijí v sedmé městské části.

„Sto čtyřicet let historie Prahy 7 s sebou přineslo řadu významných milníků a pamětihodných událostí, ale bohužel také jedno z nejtemnějších období naší historie. Za druhé světové války bylo na místě dnešního hotelu Mama Shelter ve Veletržní ulici shromaždiště židovského obyvatelstva, které bylo následně z nádraží Praha-Bubny deportováno do Lodže a Terezína. Většina z těchto lidí se domů již nikdy nevrátila. Je mi velkou ctí, že stále máme možnost setkat se s našimi sousedy z Prahy 7, kterým se podařilo hrůzy holocaustu přečkat. Jejich energie a životní optimismus jsou velkou inspirací a jejich příběhy stále aktuálním varováním před zločiny z nenávisti,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V návaznosti na pietní akt u pamětní desky uspořádala MČ Praha 7 ve spolupráci s Terezínskou iniciativou, Památníkem ticha, Židovskou obcí v Praze a dalšími organizacemi vzpomínkové setkání. Zúčastnili se i někteří přeživší holocaustu či jejich potomci a další rodinní příslušníci. Praha 7 při této příležitosti vydala 14 pamětních listů, které věnovala přeživším holocaustu ze sedmé městské části.

„Odjela jsem třetím transportem z Prahy do Lodže, kde bylo veliké ghetto plné polských Židů. Mluvili jazykem jidiš, kterému jsme nerozuměli, byli tradiční ve víře a měli jiné zvyky. Byli jsme cizinci mezi svými. První zimu zahynula polovina těch pěti tisíc účastníků transportů do Litzmannstadtu. Umřeli na hlad, bídu, nemoci a stesk. Vrátila jsem se za čtyři roky a nikdo mi nevěřil, co jsem prožila. Tak jsem to pak dlouho nikomu nevyprávěla,“ vzpomíná na hrůzy holocaustu Věra Štinglová.

Věra Štinglová přebírá pamětní list z rukou starosty Prahy 7 Jana Čižinského.

Připomínku výročí zahájení transportů židovského obyvatelstva doplnilo od 19 do 23 hodin nasvícení fasády hotelu Mama Shelter. Videomapping připravil Památník ticha ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, festivalem Signal, hotelem Mama Shelter a Národní galerií v Praze.