V listopadu roku 1884 nastal historický okamžik. K Praze byla připojena obec, která se jmenovala Holešovice-Bubny. Tato obec se stala sedmou částí české metropole. Rok 2024 se proto ponese ve znamení oslav 140. narozenin Prahy 7.

„Letos nás čeká významné výročí, na podzim bude naše městská část slavit 140 let. Ke kulatým narozeninám Prahy 7 přichystáme v průběhu roku řadu kulturních, společenských a vzpomínkových akcí, vydání knihy, udílení čestných občanství a další události, kterými si toto významné jubileum společně s našimi občany připomeneme,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Již nyní Praha 7 založila tematickou facebookovou stránku 140 let Prahy 7, kde budou po celý rok zveřejňovány dobové fotografie, dokumenty, obrazové a další materiály související s historií Sedmičky. Zajímavostem z minulosti Prahy 7 bude věnovaná také kniha, která vyjde letos na podzim.

„Praha 7 má za sebou bohatou a nesmírně zajímavou historii. Sto čtyřicáté výročí vnímáme jako ideální příležitost, kdy se můžeme ohlédnout za tím, jak šel čas s naší městskou částí a připomenout si její vývoj a proměny. Kniha se bude věnovat zajímavým událostem, místům a osobnostem spojeným s Prahou 7 a přinese nevšední pohledy do života v naší čtvrti,“ řekla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková, která má v gesci kulturu, sport a sousedské vztahy.

V duchu oslav 140. narozenin městské části se ponesou také tradiční akce, jako je Rodinný den Prahy 7 na Výstavišti, festival Máme otevřeno, Jarní koncert Prahy 7 či dětský program Po škole na Kolotoč. Sedmička připravuje rovněž tematické výstavy, ocenění záchranných a bezpečnostních složek a další události. Na podzim pak oslavy vyvrcholí udílením čestných občanství a cen Prahy 7.

Zákon o sloučení obce Holešovice-Bubny s královským hlavním městem Prahou