TŘI STUPNĚ POVODŇOVÉ AKTIVITY
- stupeň povodňové aktivity = STAV BDĚLOSTI (nastává nebezpečí povodně, orgány samosprávy obcí a orgány okresních orgánů organizují hlídkovou službu na vodních tocích, je organizována povodňová hlásná služba)
- stupeň povodňové aktivity = STAV POHOTOVOSTI (vyhlašuje příslušný povodňový orgán, je zajištěna trvalá pohotovost, zasedá povodňová komise, jsou přijímána opatření ke zmírnění průběhu povodně)
- stupeň povodňové aktivity = STAV OHROŽENÍ (vyhlašuje příslušný povodňový orgán při bezprostředním nebezpečí a vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v zaplaveném území, podle plánů se realizují technická opatření, vyprošťovací a záchranné práce)
O hrozbě či vzniku povodně mohou být občané informováni z různých zdrojů: sirénami, sdělovacími prostředky, místním rozhlasem, mobilními megafony apod.
Další informace o povodňové situaci lze získat na:
- televizní stanici ČT24
- na internetové stránce ČHMÚ
Jak se připravit na příchod povodně (v případě včasné předpovědi)
- Informujte se na obecním úřadě, zda se vaše obydlí, chata, zahrada či pozemek nenachází v záplavovém území či v území ohroženém zvláštní povodní.
- Dále se informujte o místě a způsobu evakuace, o případné humanitární pomoci a způsobu varování a informování obyvatelstva při povodni.
- Vytipujte si bezpečné místo, které nebude zaplaveno vodou.
- Připravte si materiál na utěsnění nízko položených dveří, oken, odpadních potrubí atd. (pytle s pískem fólie, desky, ucpávky kanalizace).
- Proveďte povodňovou prohlídku svého obydlí, chaty a pozemku a zajistěte, aby neupevněný materiál, ploty, boudy a další překážky nebránily volnému průtoku vody a nevytvářely druhotné hrázky a ucpávky vodního toku.
- Buďte v pohotovosti, trvale sledujte předpovědi počasí, stav hladiny vodního toku a rybníka či přehrady (může-li vás ohrozit).
- Sledujte hromadné sdělovací prostředky a místní sdělovací prostředky (obecní rozhlas).
- Řiďte se pokyny povodňových orgánů, policie a záchranářů, aktivně se zapojte do ochrany před povodní dle jejich pokynů.
Jak se chovat během povodně
- Jednejte v klidu a s rozvahou.
- Dodržujte pokyny povodňových orgánů, policie a záchranářů.
- Pomáhejte sousedům, dětem, starým a nemocným lidem.
- Zbytečně neriskujte. Pokud možno nevstupujte do míst, která jsou zatopená, nechoďte do blízkosti rozbouřených toků. Nehazardujte a nesjíždějte na lodích rozvodněné vodní toky.
- Pamatujte, že povodňový orgán obce ve svých územních obvodech organizuje, řídí, koordinuje a ukládá opatření na ochranu před povodněmi a v případě potřeby může i od vás požadovat osobní a věcnou pomoc.
- V případě zaplavování domu, kdy už nezvládáte svou ochrany vlastní silou a prostředky, včas požádejte o pomoc povodňový orgán obce.
- Nezůstávejte v místě, kde byste mohli ohrozit život svůj a svých blízkých, včas se přesuňte na místo, které nebude zatopené vodou.
- Buďte připraveni na evakuaci – upuštění domova.
Konkrétní informace o postupu při ohrožení i evakuaci získají občané u orgánů místní samosprávy – v případě ohrožení městské či obecní úřady standardně zřizují krizové linky.
Jak se chovat při evakuaci
- Při evakuaci (a zaplavování domu) vypněte přívod elektrického proudu, uzavřete hlavní přívod plynu a vody.
- Vyvezte vozidlo z garáže, doplňte pohonné hmoty a zaparkujte ho mimo záplavové území, nebudete-li jej využívat při evakuaci.
- Připravte si evakuační zavazadla pro svou rodinu.
- Přestěhujte potraviny, oblečení, nábytek, stroje a zařízení, suroviny a další materiály do výše položených míst v bytě nebo do vyšších pater budovy.
- Odvezte nebo nezávadně zlikvidujte nebezpečné látky.
- Odstraňte nebo řádně upevněte snadno odplavitelný materiál.
- Uvolněte cestu domácímu a hospodářskému zvířectvu.
- Uvědomte o evakuaci sousedy.
- Dobře se oblečte a obujte.
- Uzavřete a uzamkněte všechny vstupy a okna.
- Při opuštění domácnosti dejte na dveře oznámení, kdo, kdy a kam se evakuoval, popř. kde jsou umístěna hospodářská zvířata.
- Malým dětem vložte do kapsy kartičku se jménem a adresou.
- Vezměte si s sebou evakuační zavazadlo.
- Zbytečně neriskujte, jednejte v klidu a s rozvahou.
- Je-li nedostatek času, okamžitě se přesuňte na vytipované místo, které nebude zaplaveno vodou, opusťte ohrožený prostor.
Jak se chovat po povodni, při návratu do obydlí po opadnutí vody
- Nechte si zkontrolovat stav obydlí, zejména statiku budovy, rozvody energií a kanalizaci.
- Zlikvidujte vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulé zvířectvo a dodržujte základní hygienická pravidla.
- Nechte si řádně ošetřit každé otevřené zranění.
- Při obnově studní a zdrojů pitné vody se řiďte pokyny odborníků, nepijte vodu z místních zdrojů, dokud nebude prověřena její kvalita.
- Kontaktujte příslušné pojišťovny ohledně náhrady škod (nahlásit pojistnou událost; vyhotovit soupis škod; zdokumentovat škody fotografiemi, znaleckými posudky, účty, svědectvími aj.).
- Pokud možno se aktivně zapojte při likvidaci následků povodní.
- Jednejte s rozvahou, pomáhejte sousedům, dětem, starým a nemocným lidem.
- Dodržujte pokyny územně příslušných správních úřadů.
- Na obecním úřadě se informujte o místech humanitární pomoci a v případě nouze si vyžádejte finanční, materiální, psychologickou nebo sociální pomoc.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR
Kontakt
Úřad městské části Praha 7Odbor kancelář starosty a tajemníka - oddělení krizového řízení
detašované pracoviště – U Průhonu 11
Praha 7