„Jsem nesmírně rád, že vzácná historická památka Prahy 7 na Letné z konce 19. století, ikonický Letenský kolotoč, je po velkém a nákladném úsilí opravena a bude dělat radost dětem i dospělým. Moje snaha o záchranu kolotoče začala již před více než 30 lety, moc mě tedy těší, že se kolotoč konečně 11. července 2022 roztočil. Stalo se tak v den 128. výročí od jeho reinstalace a kolaudace na Letné a zároveň v roce 130. výročí jeho vzniku a první instalace na Královských Vinohradech. Provoz kolotoče bude upraven tak, abychom tuto památku uchovali pro budoucnost a další generace, bude se tedy točit od května do září, vždy tři dny v týdnu. Děkuji moc za podporu při záchraně kolotoče městské části Praha 7, všem donátorům i jednotlivcům. A když mi dovolíte, tak bych si přidal i několik osobních poznámek. Jako malý kluk jsem se na kolotoči mnohokráte svezl, a dokonce si pamatuji, že když mi došly korunky od rodičů, tak jsem další žebral po kolemjdoucích návštěvnících Letenských sadů. V dospělosti však nastal čas, abych to, co jsem tenkráte vyžebral, kolotoči vrátil. A tak jsem před 27 lety v roce 1995 ve spolupráci s Dr. Jarmilou Slabou přesvědčil tehdejší spolumajitelku kolotoče paní Františku Kořánovou, aby souhlasila s opravou skutečně velmi havarijního stavu střechy kolotoče, která byla uhrazena z programu na opravu památek hl. m. Prahy. Tehdy se na střechu kolotoče, která do té doby byla kryta pouze térovým papírem, vrátil plech dle původní dokumentace z roku 1884. Následně, když jsem v NTM působil jako odborný náměstek ředitele, tak jsem v roce 2004 řešil výkup kolotoče do sbírky Národního technického muzea. To se za pomoci Ministerstva kultury, které díky pochopení Dr. Dáši Šefčíkové uhradilo plnou kupní cenu, tedy částku 1 510 000 Kč, povedlo. Dnes nastal slavný den, kdy je kolotoč přes všechny peripetie perfektně restaurován a rekonstruován do provozního stavu, a to do podoby ze třicátých let dvacátého století, kterou mu vdechl tehdejší majitel kolotoče pan Schallmann, otec paní Kořánové, od které tuto unikátní památku zakoupilo NTM, “ řekl Karel Ksandr, generální ředitel NTM.
„V Praze jsem se narodil a rodiče mne i sourozence na kolotoči nechávali svézt vždycky, když byl kolotoč v provozu. Vzpomínám si, že s bratry jsme se prali o autíčka, naopak o ty nejošoupanější koně rvačka zas až tak nebyla. Papíroví rytíři naháněli hrůzu, zejména když byly rolety málo vytažené a uvnitř kolotoče byla černočerná tma. Na kolotoč mám z dětství silné vzpomínky. Jsem šťastný, že se dlouholetá rekonstrukce podařila. Vážím si toho, že stojíme před pečlivě zrestaurovanou památkou, která však nebude statickým objektem v muzejní vitríně, ale smysl jí dají další generace malých jezdkyň a jezdců,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Děkujeme všem, kteří se zapojili do veřejné sbírky. Díky jejich podpoře se podařilo překonat komplikace, jež rekonstrukci provázely,“ dodal Jan Čižinský.
„Neodmyslitelná součást Letné po letech čekání opět ožije. Na záchraně Letenského kolotoče jsme pracovali od roku 2014 a nyní nastal den, kdy děti budou opět přemlouvat rodiče, aby je ke kolotoči vzali, s rozzářenýma očima si budou vybírat svého oblíbeného koně nebo usedat za volant autíček,“ řekla Hana Třeštíková, místostarostka Prahy 7.
Kolotoč zhotovený tesařem Matějem Bílkem byl v roce 1894 přenesen z Královských Vinohrad, kde fungoval dva roky, do Královského hlavního města Prahy, tedy na dnešní místo v Letenských sadech. Zde sloužil k zábavě Pražanů i turistů až do roku 2006 čili 112 let. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní jménem Poly, Flora, Blesk a Šemík. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR Národní technické muzeum. V roce 2014 vznikla díky spolupráci Národního technického muzea a Městské části Praha 7 iniciativa za záchranu kolotoče a jeho uvedení do provozu a byla vyhlášena veřejná sbírka. Do sbírky přispěli významnými částkami sponzoři Nadační fond Avast, společnost Wsia a Magistrát hlavního města Prahy, drobnými dary rovněž veřejnost. Náročná rekonstrukce figur koní a výbavy interiéru byla dokončena v roce 2018, kdy byly koně prezentovány v budově NTM. Při snaze o opravu stavby kolotoče nastala obtížná situace. V první fázi opravy stavby kolotoče a technologického zařízení se prokázalo mnoho skrytých vad původní konstrukce stavby kolotoče. Po období neúspěšných výběrových řízení na dodavatele dokončení rekonstrukce stavby kolotoče v letech 2018–2020 byla uzavřena smlouva se zhotovitelem Ing. Jiří Kmoškem, který rekonstrukci pavilonu kolotoče citlivě a úspěšně provedl. Na dokončení opravy stavby kolotoče přispělo výrazně i Ministerstvo kultury ČR. Celková částka na opravu kolotoče činila 22 710 102 Kč, z toho 7 595 800 Kč bylo použito restaurování 19 koní a 3 rytířů.
Národní technické muzeum ve spolupráci s MČ Praha 7 připravuje u kolotoče mimořádné doprovodné akce. „Veřejnost zveme ke kolotoči na začátek září. Připravujeme zde zábavný program, který žákům, rodičům i prarodičům zpříjemní zahájení školního roku. Těšit se můžete na žongléry, divadelní představení či zmrzlinu,“ uzavírá Jan Čižinský, starosta MČ Praha 7.
PROVOZNÍ DOBA LETENSKÉHO KOLOTOČE
- 12. 7. až 16. 7. 2022 každý den od 9.00 do 18.00 hodin
- 16. 7. až 24. 9. 2022 v pátek, sobotu, neděli a o státních svátcích od 10.00 do 19.00 hodin
- jízda na kolotoči (sezení na koni nebo v autíčku) je možná od 2 let, limitována tělesnou hmotností 100 kg, děti mladší 10 let nebo menší než 140 cm mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělé osoby
- cena jízdy v trvání 5 minut činí 80 Kč (vstupenky lze koupit pouze v den jízdy u kolotoče)