V Malířské ulici se potkalo Slovensko s Peru a vzniklo něco jedinečného: hudebně-kulturní bar s mezinárodním přesahem a pravidelnou živou hudbou. Ať už chcete potrénovat angličtinu či jiný (světový) jazyk, prolistovat knížku ze španělské knihovny, dát průchod své exhibici při pátečním hudebním jamu, případně se posadit do publika a hudbu si užít k poslechu, The Jam je tím pravým místem. Bývalý Coffice – coworkingový (tedy sdílený pracovní) prostor a ještě „bývalejší“ noční klub Wakata se před nějakou dobou stal útočištěm lidí každého věku i národnosti, jež však pojí jedna věc: jsou mladí duchem. „Chtěli jsme vytvořit živý bar se silným kulturním elementem, kde bude minimálně dvakrát do týdne živá hudba, protože třeba Praha 1 je takových míst plná, ale na Sedmičce něco podobného chybí,“ vysvětluje Tomáš Samuelis, jeden ze dvou letenských zakladatelů.
Páteční hudební jamy také stále zůstávají nejúspěšnější položkou programu a Tomáš s Fernandem by brzy rádi spustili podobně úspěšné středy, které by se měly nést v duchu „open mic“, tedy na rozdíl od improvizačních pátků spíše v rytmu známých písní. Kromě hudebních večerů The Jam nabízí také čtvrteční improvizační divadlo v angličtině, středeční setkávání cestovatelů a každé první a třetí úterý v měsíci kvízové večery, taktéž v angličtině. „V současnosti tvoří naši klientelu asi ze 70 % cizinci a jen z 30 % Češi. Moc rádi bychom ale více oslovili právě lokální obyvatele, kteří o nás často vůbec nevědí. Zároveň jsme, myslím, speciální v tom, že se k nám vracejí návštěvníci všech věkových kategorií, což především u večerních barů nebývá úplně typické,“ dodává Tomáš. A Fernando vzápětí jeho slova potvrzuje: „Mně samotnému je padesát a nikdy se tu necítím nepatřičně. Myslím, že je skvělé mít místo, kde se generace promíchávají.“
Název baru ovšem nemá znamenat pouze improvizaci náhodného seskupení hudebníků. Iniciály J jako jokes (vtipy), A jako art (umění) a M jako music (hudba) zrcadlí pestrý program a džem si zase můžete objednat v netradiční sladké kombinaci s tapas. Takže koho nenaláká hudba či jiná performance, tomu pořád ještě zbývá možnost vyzkoušet latinskoamerické, mexické nebo argentinské pokrmy, případně tematické koktejly. Kdo by neochutnal třeba takový jam and tonic, že? „Chceme si taky udržet alespoň jeden den v týdnu volný, protože ne každý chce platit vstupné za koncert. A pokud někdo přijde jen na pivo během koncertu, ale koncert sledovat nechce – což je sice chyba, ale budiž, pustíme ho bez vstupného posedět jen tak do zadní místnosti,“ směje se Tomáš. Zadní části podniku slouží také k pronájmu a celý prostor baru je zároveň paralelně využívaný jako galerie. Další výstava představí díla Francouze Kleze Brandara, jehož černobílé fotografie zachycují drobné detaily života, které často unikají pozornosti. Takže jste-li mladí duchem, sbalte kytaru a dorazte na Letnou. A pokud vlastní nástroj nemáte, nevadí, Tomáš a Fernando vám vybavení rádi zapůjčí.