Návrh Metropolitního plánu byl poprvé veřejnosti představen v roce 2018 v rámci tzv. společného jednání, během něhož podávala veřejnost připomínky, ale svá stanoviska uplatnila také ministerstva a úřady. Po řadě jednání byly všechny požadavky společně s vyhodnocenými připomínkami zapracovávány do aktualizované verze, která bude v dubnu dokončena a představena veřejnosti.
„V současné chvíli máme všechny zásadní dohody pro zapracování do nové verze Metropolitního plánu. Požadavky, které nám zaslala ministerstva, památkáři, městské části, ale i veřejnost, prošly vyhodnocením a byly zaneseny do nejnovější verze, která bude představena v dubnu. Díky kontinuální práci chystáme nový územní plán tak, aby více vyhovoval potřebám současné metropole a jejím občanům,“ komentuje proces Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.
S ministerstvy se projednaly konkrétní detaily, které Metropolitní plán obsahuje, avšak jeho základní systém a podstata byly zachovány. Plán se proto věnuje a řeší konkrétní témata a problémy, kterým dnes město čelí. Jedná se zejména o klimatickou změnu, nedostatek bydlení, kvalitu veřejných prostranství či veřejnou vybavenost.
„Jsme svědky naplnění dalšího významného milníku současného vedení Prahy v oblasti územního rozvoje. Město dokázalo zohlednit připomínky veřejnosti a získat svolení dotčených ministerstev se zveřejněním Metropolitního plánu Prahy. Město si zaslouží plánovat transparentně a samo, protože zná své území nejlépe. Nový územní plán považuji za klíčový projekt, který po desítkách let pomůže odblokovat výstavbu nových bytů na brownfieldech a zvýší ochranu městské zeleně, parků nebo vzácných pražských panoramat a ochrání sídliště před zahušťováním,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
„Dokončení Metropolitního plánu je pro rozvoj Prahy absolutní prioritou,“ doplňuje Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči a dodává: „Stávající územní plán již je pro Prahu nevyhovující, na Výboru neustále projednáváme jeho změny, což zpomaluje rozvoj města a zároveň je to i nesmírně nákladné.“
Výstava Metropolitního plánu bude zahájena 26. dubna v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a přístupná bude dva měsíce. Na ní se může veřejnost s návrhem Metropolitního plánu dopodrobna seznámit a zároveň přímo na místě podat připomínku. Tu bude možné podat i online prostřednictvím Portálu Pražana. Podobně jako v roce 2018 bude zveřejnění a připomínkování prodlouženo nad rámec minimálních lhůt daných stavebním zákonem. Zároveň Praha chystá také informační „tour“ po městských částech, kam lidé mohou přijít s individuálními dotazy přímo na okolí jejich bydliště. Mimo to bude pro veřejnost připraven doprovodný program k výstavě, přednášky i vycházky, které objasní principy Metropolitního plánu.
„Metropolitní plán je jedním z nejdůležitějších dokumentů Prahy, jelikož definuje její budoucí podobu. Snažíme se proto oslovit veřejnost různými způsoby, aby se s plánem mohla dopodrobna seznámit a doptat se tak na konkrétní problematiku či lokalitu,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.