Ubytovací kapacity pro lidi prchající před válkou na Ukrajině jsou na území hlavního města Prahy plné, a proto magistrát koordinuje přípravu dočasného ubytování v tělocvičnách. Uložil starostům 22 městských částí připravit dohromady 2 200 lůžek se zajištěným stravováním v těchto prostorech. Připravovaná nouzová řešení s tělocvičnami jsou zamýšlena jako dočasná, než se podaří zařídit vhodnější podmínky.
„V poměru počtu nově příchozích z Ukrajiny k počtu obyvatel ČR jsme teď ve stejné situaci, jako bylo Německo během uprchlické krize 2015–2016. Do Prahy navíc míří zhruba čtvrtina ze všech Ukrajinců příchozích do ČR. Rozdíl je v tom, že v Německu mohli reagovat v horizontu měsíců, my musíme v horizontu dnů. Poptávka po ubytování v Praze je obrovská a převyšuje nabídku, ale my se ve spolupráci s dalšími aktéry snažíme možnosti nestále rozšiřovat,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Majitelé nemovitostí s volnou ubytovací kapacitou na území hlavního města Prahy a Středočeského kraje, kteří chtějí ubytovat uprchlíky, se mohou nadále hlásit přes formulář na adrese pomocukrajine.eu. Hlavní město také vyzývá provozovatele ubytovacích zařízení, ať nabídnou prostory v hodnotě přislíbených státních kompenzací 180 Kč/noc v případě dospělého a 100 Kč/noc v případě dítěte do 10 let.
„Urychleně musíme hledat nové ubytovací kapacity také ve Středočeském kraji. V některých obcích a městech se již nouzové ubytování připravuje, například tělocvičny nebo stadiony. Bude jich třeba ale výrazně více. Doposud dostupné velkokapacitní ubytovací prostory jsou už vyčerpané a řada individuálních nabídek není využitelná, protože je například již obsazená nebo není k dispozici dlouhodobě,“ dodává hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
„Válka na Ukrajině je obrovskou tragédií a je naší povinností pomoci lidem na útěku, proto hledáme další ubytovací kapacity. Zvažovali jsme za tímto účelem využít i bytový fond města, nicméně jsme dospěli k závěru, že by to i vzhledem k rozměru uprchlické krize nebyla efektivní cesta. Pražané, kteří od města potřebují pomoc se zajištěním dostupného bydlení, navíc nikam nezmizeli. Chtěl bych proto ubezpečit všechny Pražany, že Praha nadále pronajímá městské byty ve standardním režimu, tedy podporovaným profesím, lidem v nouzi, seniorům a lidem se zdravotním postižením. Město tedy dělá obojí: pomáhá uprchlíkům a zároveň se nadále stará o své občany,“ dodává radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.
K rozdělování nouzových ubytovacích kapacit dochází v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajincům na pražském Vyšehradě. Funguje nonstop a kromě možnosti zajištění nouzového ubytování nabízí i komplexní úřední služby pro zajištění legálního pobytu v ČR pro Ukrajince prchající před ruskou válečnou agresí.