„Open House Praha nechá nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.
Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a jeho mottem je Architektura pro všechny. Víkendový program nabízí speciální prohlídky pro děti, dále pak pro osoby se sluchovým či zrakovým postižením, a nezapomíná ani na cizince dlouhodobě žijící v Praze. Připravena bude také interaktivní městská hra, v rámci které si zájemci mohou vyzkoušet na vlastní kůži, jakým výzvám musí každodenně čelit lidé s různými formy hendikepu při pohybu po městě. Díky stovkám dobrovolníků se otevře na jeden víkend v roce město pro všechny. Dobrovolníci pomáhají s prováděním návštěvníků v budovách i koordinací provozu. Přihlásit se může každý, koho láká nahlédnout do zákulisí příprav akce a zapojit se do příprav největšího festivalu architektury v Praze.
Kompletní program
Na území městské části Praha 7 festival letos otevře 9 budov
První novinka zároveň připomene 130 let od narození jedné z legend československé funkcionalistické architektury – Josefa Fuchse. Během festivalového víkendu bude otevřena budova bývalé restaurace zimního stadionu Štvanice. Původně vedle ní stál i stadion, který měl kapacitu až deset tisíc diváků. Ten v minulosti několikrát sloužil jako místo konání mistrovství světa v hokeji a po roce 1959 byl využíván jako místo bruslení pro veřejnost. Jeho stav ale postupně chátral a roku 2011 byl i přes svou památkovou ochranu zbourán. Ušetřena zůstala jen budova kavárny, která se dodnes řadí díky své bohatě prosklené fasádě mezi zářné ukázky české funkcionalistické architektury, a dnes v ní sídlí klub Fuchs2. Součástí doprovodného programu festivalu bude v úterý 14. května od 18.00 hodin přednáška Zdeňka Lukeše věnovaná architektům a letošním jubilantům Oldřichu Tylovi (1884–1939) a Josefu Fuchsovi, která se uskuteční právě v prostorách Fuchs2.
Kousek odsud bude otevřen i další funkcionalistický klenot, kterým je Bubenská 1, budova bývalých Elektrických podniků Praha. Jedná se o realizaci architektů Adolfa Benše, jehož 130. narozeniny festival letos připomíná, a Josefa Kříže. Ve své době byla tato budova ukázkou moderních stavitelských postupů a technologií, odrážejících ambice první republiky. Nedávno dokončená rekonstrukce tohoto památkově chráněného objektu pod taktovkou ateliéru TaK je označována za jednu z největších a technicky nejnáročnějších v ČR. Získala dokonce speciální ocenění poroty Estate Awards 2021 či titul Stavba roku 2021. Díky festivalu bude zpřístupněna vstupní hala, atrium, elektrárenská hala a jižní terasa.
Návštěvníkům bude otevřen i Veletržní palác, jedna z realizací architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla, který by letos oslavil 140. narozeniny. V době svého vzniku patřila tato osmipodlažní konstruktivistická stavba, svého druhu největší na světě, k absolutní špičce moderní architektury. Kromě výstavních prostorů zde bylo kino, restaurace a kavárna na střešní terase. V roce 1974 však palác zničil obrovský požár. Po dlouhých diskuzích bylo rozhodnuto tuto výjimečnou stavbu obnovit pro potřeby Národní galerie. V rámci festivalového víkendu bude možné nahlédnout do běžně nepřístupných prostor, jako je technické a kancelářské zázemí nebo střešní terasa. Přednáška o Veletržním paláci se koná 13. května.
Naproti přes ulici bude možné navštívit budovu bývalého Parkhotelu Praha, dnes Mama Shelter Prague. Jedná se o jednu z nejlepších staveb své doby a ukázku „zlatých 60. let“ v architektuře.
Do programu se vrátily i dvě novinky z loňského roku. První je neorenesanční pavilon Plzeňského měšťanského pivovaru, jeden z historicky nejvýznamnějších objektů na pražském Výstavišti. Pivnici zde provozoval známý pražský hoteliér a restauratér Václav Petzold, a tak se budově také říkalo Petzoldova restaurace. Dnes – po důkladné rekonstrukci – ji známe spíše pod názvem Bohemia. Druhou je areál PORT7, ležící v místech bývalé továrny na betonové prefabrikáty v Holešovicích. Zchátralý prostor odkoupila v roce 2017 společnost Skanska a od roku 2021 zde buduje multifunkční komplex budov, který je již z velké části dokončen. Projekt navržený studiem DAM.architekti nabízí jak kanceláře a obchody, tak členitý veřejný prostor, který zahrnuje park s promenádou kolem Vltavy, sportoviště, cyklostezku i loděnici.
Tradičně nebude chybět ani Vodárenská věž Letná, neorenesanční stavba z konce 19. století, jež prošla v roce 2018 citlivou rekonstrukcí podle ateliéru architekta Petra Hájka. V rámci festivalu zde lidé budou moct navštívit knihovnu v třetím patře, galerii ve čtvrtém patře a ochoz věže s výhledem.
Na druhém břehu Vltavy v Troji se nově otevře i budova bývalého Trojského pivovaru, kde se ve druhé polovině 19. století nacházel jeden z největších pivovarů v Čechách. Výroba piva zde však postupně uvadala. Výrazný zásah přišel v 70. letech, kdy byla část areálu zbořena a nahrazena skladovacími halami. Další pohromu znamenaly povodně v roce 2002, po kterých začal opuštěný pivovar chátrat a zarůstat. V roce 2018 zde vznikla Art&Food ZOOna, na kterou navázala dnešní Kolovna ZOOna. Kromě prostoru pro setkávání či zázemí pro děti je zde i prodejna kol, jejíž podoba je dílem studia Atelier3M.
Návštěvníkům bude zpřístupněn i areál zámku Troja, který dnes spravuje Galerie hlavního města Prahy. Jeho impozantní barokní architektura se zde snoubí s nádhernými malbami a bohatou sochařskou výzdobou a společně vytvářejí ohromující podívanou. V rámci festivalu bude možné se podívat do konírny, podzemní chodby a běžně nepřístupných prostor pod barokním schodištěm vedoucím do zámeckých zahrad.
Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace. Budovy jsou otevřeny většinou od 10 do 18 hodin, ale existují výjimky.
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 60 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.