Open House Praha 2020: Nová budova radnice MČ Praha 7
|| PROGRAM ||
⇝ 10:00 zahájení a komentovaná prohlídka se starostou Janem Čižinským
⇝ 11:00 komentovaná prohlídka – BOD ARCHITEKTI
⇝ 12:00 komentovaná prohlídka – BOD ARCHITEKTI
⇝ 13:00 komentovaná prohlídka – BOD ARCHITEKTI
⇝ 14:00 komentovaná prohlídka s místostarostou Pavlem Zelenkou
⇝ 15:00 komentovaná prohlídka s místostarostou Pavlem Zelenkou
⇝ 16:00 komentovaná prohlídka s místostarostou Pavlem Zelenkou
„V letošním roce poznamenaném pandemií COVID-19 se s návštěvníky potkáme v náhradním zářijovém termínu. Potěšilo nás, že většina původně domluvených partnerů z řad budov se opět rozhodla zapojit,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková a dodává: „I nadále sledujeme aktuální informace o stavu epidemie koronaviru a tomu také přizpůsobíme provoz a hygienické podmínky v budovách.“
Letos si přijdou na své nejen fanoušci urbexu, ale také například technických nebo rezidenčních staveb. Program představí rekonstrukce i oceňované novostavby, které jsou navrženy s ohledem na estetiku, ale také na kvalitu vnitřního prostředí. Prahu jako na dlani si návštěvníci užijí z pobytových teras a střech a budou moci prozkoumat i starobylá podzemí. Víkendový program doplní týdenní doprovodné akce, které poskytnou návštěvníkům více informací o vybraných objektech a tématech z programu. Od 1. září se rovněž pro návštěvníky otevře infocentrum v domě Radost na Žižkově.
Open House v Praze 7
Na území městské části Praha 7 představí organizátoři festivalu veřejnosti dokonce 13 budov a prostorů v Holešovicích a Bubenči, z toho 7 objektů se zapojuje vůbec poprvé. Mezi tyto festivalové novinky patří neorenesanční budova Moderní galerie AVU na okraji Stromovky. Budova byla postavena v areálu Starého výstaviště v Holešovicích při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891. V rekonstruovaném objektu, který doznal i důmyslné podzemní přístavby, se nachází například ateliéry grafiky nebo restaurování malířských a sochařských děl. Dále budou moci návštěvníci zavítat na prohlídku vybraných částí areálu Výstaviště Praha. Zde bude možné si prohlédnout strojovnu Malé sportovní haly i plaveckého bazénu a také Divadlo Spirála, jednu z působivých staveb české verze high-tech architektury. Pražská tržnice, která letos slaví 125 let od svého vzniku, je další novinkou festivalu. Tento památkově chráněný areál aktuálně prochází velkou proměnou. Návštěvníci budou mít příležitost podívat se do dosud veřejnosti nepřístupných prostor a skrytých útrob tržnice. K vidění bude jateční burza H4, vodárenská věž, stáje a sklepy v hale 36. Zároveň se budou moci zájemci seznámit s územní studií od IPR Praha a plány, jak by Pražská tržnice mohla vypadat za pár let. Ve čtvrtek 3. září od 18.00 hodin se v rámci doprovodného programu uskuteční také komentovaná vycházka Pražskou tržnicí s architektem Petrem Kučerou. V areálu tržnice se nachází další zajímavý festivalový prostor – Jatka78, který svým názvem odkazuje na historickou funkci holešovické tržnice. Dnes tento originální prostor využívá Circ La Putyka k divadelním produkcím a hostují zde i zahraniční umělecké soubory. Tento prostor bude zpřístupněn pouze v neděli. Nově se na festivalu představí Modrý dům na Letné – místo kulturních i vzdělávacích akcí, ve kterém má své místo Galerie Josefa Adamce i Kaple sv. Jana. Za prohlídku jistě stojí i rekonstruovaná industriální budova sídla Braasi Factory nebo Nová budova radnice MČ Praha 7 v Holešovicích.
K festivalovým stálicím již patří prostory Akciového parního mlýnu – kanceláří společnosti Etnetera nebo hlavní budovy Akademie výtvarných umění v Praze (AVU) od architekta Václava Roštlapila. Zde si návštěvníci budou moci prohlédnout i knihovnu dle návrhu Jana Kotěry. Také se mohou opět těšit na Vodárenskou věž na Letné, ve které se podařilo zachovat vedle sebe architektonické a řemeslné prvky z různých historických období. Přístupný je i ochoz věže a pozorovací kabina nového periskopu. Znovu se také zpřístupní Veletržní palác. Jedná se o jednu z prvních a největších funkcionalistických staveb na světě. Zde bude možné prohlédnout si běžně nepřístupné prostory, jako je technické a kancelářské zázemí nebo střešní terasa. Opětovně se také zpřístupní kancelářské prostory v industriální budově bývalé Zátkovy sodovkárny nebo prostory Zeitraum Student Housing, kde bude k nahlédnutí lobby, recepce, společné prostory a vzorový pokoj určený studentskému bydlení.
Program festivalu nezapomene ani na rodiny s dětmi či lidi s hendikepem. „Architektura je všude kolem nás a naším posláním je, aby prostřednictvím festivalu lidé pochopili, jaký vliv má na náš každodenní život a naučili se ji poznávat v souvislostech. Až lidé budou vnímat její kvality a aktivně se zapojí do debat a kultivace okolí svého bydliště, budou se naše města a jejich veřejné prostory posouvat k lepšímu. Proto neustále pracujeme na tom, aby byl program festivalu přístupný opravdu všem lidem,“ říká zakladatelka a ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Nábor dobrovolníků
Festival by nemohl proběhnout bez každoročního zapojení několika set dobrovolníků, kteří tak mají možnost užít si akci z úplně jiné perspektivy, získají spoustu zkušeností a zážitků a kromě jiných výhod mají možnost zúčastnit se komentovaných prohlídek ve vybraných budovách během celého roku. Nábor dobrovolníků stále probíhá, zájemci se mohou přihlásit přes webové stránky openhousepraha.cz.
FB Událost Open House Praha 2020