Rekonstrukce Dukelských hrdinů postoupila do další fáze. Ulice prochází kompletní renovací a dostává přívětivější tvář. Dokončují se povrchy komunikací a tramvajové zastávky, dláždí se chodníky, osazují lampy a připravují místa pro výsadbu stromů. Hlavní dobrou zprávou je, že v sobotu 26. října 2024 se na trasu Strossmayerovo náměstí – Nádraží Holešovice vrací tramvaje. Do finále se dostávají také úpravy Dukelských hrdinů v úseku mezi Veletržní a Strossmayerovým náměstím. V částech ulice Dukelských hrdinů bezprostředně navazujících na Strossmayerovo náměstí bude umožněn vjezd pouze zásobování, díky čemuž se zde chodci budou moci pohybovat bezpečněji a tramvaje jezdit plynuleji a bez zpoždění.

Tramvajová doprava

Od zahájení nočního provozu z pátku 25. na sobotu 26. října 2024 dojde k obnovení tramvajové dopravy od Strossmayerova náměstí na Výstaviště a Nádraží Holešovice.

Bližší informace o vedení tramvajových linek doplníme po zveřejnění DPP.

K dalším změnám v tramvajové dopravě dojde v návaznosti na dokončení prací v tramvajové smyčce u Stromovky. Informace budeme aktualizovat.

Strossmayerovo náměstí a okolí

Změny v dopravě

V rámci rekonstrukce ulice Dukelských hrdinů dojde k dopravní změně v části Strossmayerova náměstí v oblasti křižovatky s ulicí Milady Horákové. V tomto zásadním křížení vytížených tramvajových tras se světelnou křižovatkou v uplynulých letech docházelo k častému zpožďování spojů. Z důvodu potřebné preference MHD a také chodců byla stanovena změna dopravního režimu v podobě zákazu vjezdu pro automobilovou dopravu (kromě zásobování) do ulice Dukelských hrdinů v úseku Kostelní – Pplk. Sochora (změna dopravního režimu se týká oblasti kolem náměstí, vjezd a výjezd do ulic Kostelní a Pplk. Sochora bude umožněn). Díky této úpravě mohlo dojít k odstranění světelné signalizace v dotčené křižovatce, což přispěje k zamezení zdržování tramvají v této oblasti a usnadní pohyb chodců chodce napříč celým náměstím.

Zastávky

Došlo k přestavbě tramvajového nástupního ostrůvku na severní straně Dukelských hrdinů (před lahůdkami), který byl z hlediska bezpečnosti i komfortu cestujících dlouhodobě nevyhovující. Místo něj zde bude pohodlná a bezpečná mysová zastávka. V blízké budoucnosti se počítá také se stavební úpravou zastávky Strossmayerovo náměstí v jižní části ulice (u prodejny s levnými knihami), která je nejužší, a přitom prakticky nejvytíženější z celé křižovatky. Do té doby bude tento prostor řešen přechodným opatřením, které zvýší bezpečnost chodců a zajistí lepší přístup na zastávku. Bude zde vyloučen průjezd aut mezi ostrůvkem a chodníkem, což usnadní přestupování cestujících mezi tramvajovými spoji přijíždějícími z centra. V režimu bez průjezdu aut kromě zásobování jsou již dlouhodobě zastávky v ul. Milady Horákové a před kostelem. Obdobně budou tedy nově fungovat i obě zastávky na Dukelských hrdinů.

Další dopravní vazby

Zásobování oblasti Strossmayerova náměstí bude umožněno z ulice Dukelských hrdinů od severu. S ohledem na uvedenou změnu dopravního režimu dojde také k otočení jednosměrky v západní části ulice Pplk. Sochora směrem k ulici Veverkova. Pro cyklisty bude ulice Dukelských hrdinů v prostoru náměstí průjezdná ve všech směrech. Příjezd automobilové dopravy do oblasti Letné od jihu je nadále zajištěn páteřními komunikacemi Hlávkův most – Bubenská – Veletržní nebo z nábřeží Letenským tunelem.

Dukelských hrdinů

Do 26. října bude dokončena většina stavebních prací v úseku Strossmayerovo náměstí – Veletržní. Do konce listopadu zde ještě budou probíhat úpravy chodníků. V koordinaci s modernizací železnice budou i v příštím roce pokračovat práce v části ulice od Veletržní k ulici U Výstaviště. Z tohoto důvodu zůstává zavřená křižovatka s ulicí Strojnická i podjezd k Výstavišti. V úseku Veletržní–Strojnická bude od 26. října umožněna dopravní obsluha.

V celé ulici Dukelských hrdinů jsou instalovány nové lampy s lepší směrovou svítivostí, které nevytváří světelný smog do oken domů, ale svítí přímo na ulici. Přibude zde také nový mobiliář, jako jsou lavičky, cyklostojany či pítko. Na východní straně bude ulice lemována novým stromořadím.

U Výstaviště

V souvislosti s modernizací železnice nadále pokračují především práce v oblasti tramvajové smyčky u Stromovky, s čímž je spojeno uzavření některých vstupů a cest v parku. V křižovatce ulic U Výstaviště × Na Šachtě probíhá rekonstrukce kanalizace a umístění kamerové věže. Další stavební úpravy budou U Výstaviště pokračovat v roce 2025.

Vážení občané, uvědomujeme si, že omezení spojená s dopravními uzavírkami vám komplikují život, a chtěli bychom vás poprosit o trpělivost. Procházíme nyní náročným obdobím, ale výsledné úpravy Praze 7 pomohou a významně zlepší veřejný prostor, dopravní obsluhu a kvalitu infrastruktury v naší čtvrti do dalších let. Děkujeme vám za pochopení.