Prahu čeká ve čtvrtek 7. března 2024 opět protest zemědělců, který může zásadním způsobem zkomplikovat dopravu ve městě.

Aktualizace 7. 3. 2024 v 8.21: Upozorňujeme na souvislou kolonu zemědělské techniky v ulicích: Chotkova, Badeniho, Milady Horákové směr Veletržní, nábřeží Kpt. Jaroše, nábřeží E. Beneše – blokován provoz. Oblast v okolí Úřadu vlády ČR bude uzavřena a neprůjezdná, odklon MHD. Plánované ukončení protestu je dnes v 15.00.

Upozorňujeme, že předpokládané dopravní komplikace se výrazně dotknou také území Prahy 7. Traktory a další technika budou vyjíždět ze shromaždišť do Prahy okolo 6. hodiny ráno. Účastníci protestu mají v plánu následně jezdit okolo Letenských sadů po trase nábřeží Edvarda Beneše, Chotkova, Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dále po nábřeží k Úřadu vlády až do cca 11.00.

Poté začne příprava na shromáždění před Úřadem vlády, kterého se od 12.00 zúčastní jak zemědělská technika, tak i tisíce osob. Shromáždění by mělo trvat přibližně do 13.30, následně by měli zemědělci se svou technikou odjet mimo hlavní město.

Prosíme, pokud je to možné, se svými automobily nevyjíždějte, při cestování MHD využívejte zejména metro a počítejte s časovou rezervou. Lze předpokládat zpoždění tramvají a autobusů MHD v místech protestů i v širším okolí v centru a kolem Letenských sadů.

Aktuální informace o hromadné dopravě můžete čerpat v mobilní aplikaci Lítačka v sekci Mimořádnosti, ze stránky pid.cz/zmeny či z kamer umístěných v ulicích. Aktuality o opatřeních DPP průběžně zveřejňuje na úvodní stránce v sekci Mimořádné události a na svých profilech na sociálních sítích. Při cestách automobilem vám mohou být nápomocné  zmíněné kamery v ulicích, navigační aplikace (např. Waze) či dopravní mapy.

Organizátoři plánují trasy příjezdu stovek traktorů a další zemědělské techniky z celkem pěti směrů, konkrétně Starého Vestce, Kněževsi u Prahy, Jesenice, Nové vsi II. a od OC Letňany. Nájezd techniky na tato místa by se měl uskutečnit mezi 5. a 6. hodinou ranní. Následně technika vyrazí do metropole.

Po celou dobu protestu bude dohlížet na dopravu a monitorovat situaci Policie ČR a další složky.

Konání veřejných shromáždění je ústavně zakotveno v základní Listině práv a svobod a jako takové stojí nad dalšími zákony. Úřady taková shromáždění nepovolují, postačuje pouze jejich včasné ohlášení.