Praha 7 patří mezi oblíbené adresy. S narůstajícími cenami komerčních nájmů v Praze však přibývá lidí, kteří jen obtížně hledají nájemné, které by jejich rodinný rozpočet unesl. Komplikacím však musí čelit také majitelé, kteří mají zájem svůj byt pronajímat, ale opakovaně narážejí na nejrůznější překážky. Sedmá městská část nabízí řešení – program Garantované bydlení.

Městská část se obrací na majitele bytů v Praze 7, kteří své byty pronajímají anebo o tom uvažují, s nabídkou zapojit se do ankety. Cílem průzkumu je zmapovat aktuální situaci na Sedmičce a optimálně nastavit další fungování projektu Garantované bydlení. Anketa je k vyplnění ZDE

Každý, kdo někdy pronajímal byt, ví, jak je náročné najít spolehlivého nájemníka, připravit kvalitní nájemní smlouvu, zajistit všechny právní a administrativní kroky a každý měsíc dohlížet na to, aby vše dobře fungovalo. Garantované bydlení majitelům bytů tento proces výrazně usnadňuje. Jedná se o program, v rámci kterého obec soukromým majitelům pomáhá vyhledat vhodné nájemce a zároveň na sebe bere část rizik.

„V současné situaci na bytovém trhu v Praze je pořízení vlastního bydlení pro mnohé bohužel jen těžko splnitelným snem. Na radnici Prahy 7 se v posledních letech obrací čím dál více lidí, pro které je obtížné najít i cenově dostupné nájemní bydlení. Jedná se například o rodiče samoživitele, osamělé seniory, lidi s různými zdravotními omezeními nebo rodiny, jejichž příjem na běžné komerční nájemné zkrátka nestačí. Městská část má jen omezené možnosti, jak těmto lidem pomoci. Naši předchůdci bohužel rozprodali většinu obecních bytů a bytový fond, který nám zůstal, na pokrytí všech žádostí nemůže stačit. Proto startujeme program Garantované bydlení, který má cíl usnadnit majitelům bytů pronájem a zároveň rozšířit nabídku dostupného bydlení v Praze 7,“ uvedl starosta sedmé městské části Jan Čižinský.

Hlavní výhody pronájmu bytu v rámci Garantovaného bydlení

MČ Praha 7 společně s Nadačním fondem městské části Praha 7 pomůže majitelům byt pronajmout a čerpat nájemné, aby je to stálo co nejméně úsilí. Odborníci z týmu Garantovaného bydlení vytipují vhodného nájemníka, se kterým budou pravidelně v kontaktu, pomůžou se správou bytu včetně zajištění drobných oprav, garantují včasnou a pravidelnou úhradu nájemného a pomáhají při řešení právních, administrativních i organizačních záležitosti spojených s pronájmem bytu.

Na majitelích, kteří budou chtít využít této rozsáhlé podpory, je pak jen rozhodnutí pronajmout byt za přijatelnou cenu, kterou si nájemník bude moci dovolit, aniž se dostane do finančních potíží.

V programu Garantované bydlení se Praha 7 inspirovala obdobnými úspěšně fungujícími projekty v ČR i zahraničí, například organizací Mezi proudy v Českých Budějovicích nebo městem Most. V Praze již několik let funguje Městská nájemní agentura a podobné programy jsou běžné i v řadě dalších evropských zemích.

Vše o programu Garantované bydlení v Praze 7 najdete zde: www.praha7.cz/garantovane-bydleni

Program Garantovaného bydlení vzniká za podpory projektu Strategie a rozvoj Kontaktního místa pro bydlení v území Prahy 7, který je spolufinancován Evropským sociální fondem v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus. Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_007/0000919.