Ve dnech 17. až 20. června a 24. června 2024 proběhl 4. ročník čtenářského maratonu Prahy 7. Poslední červnové týdny před letními prázdninami účastníkům maratonu zpříjemnilo společné čtení, návštěvy zajímavých míst (nejen) Prahy 7 a řada zajímavých hostů. Četlo se v Národním pedagogickém muzeu Jana Amose Komenského, v budově Senátu, u památníku Julia Zeyera v Chotkových sadech, v hlavním jednacím sále Poslanecké sněmovny a v Alze.

Dějištěm prvního dne maratonu bylo Národní pedagogické muzeum Jana Amose Komenského. Dvě třídy čtvrťáků, jedna třída páťáků a také druháci ze ZŠ Strossmayerovo náměstí a ZŠ Tusarova nejen četly ze svých oblíbených knížek a diskutovaly o nich, či hledaly souvislosti, ale také absolvovaly čtenářskou rozcvičku. S pracovnicemi muzea pak děti absolvovaly interaktivní prohlídku.

Druhý den hostila čtenáře senátorka Miroslava Němcová. Žáci základních škol Trojská a Strossmayerovo náměstí mohli zasednout do lavic Senátu a ze svých knížek číst právě tam.

Prvňáčci, druháci, čtvrťáci a páťáci ze ZŠ Bratrská, ZŠ U Uranie, ZŠ T.G. Masaryka a ZŠ Strossmayerovo náměstí se třetí den maratonu sešli u Julia Zeyera, resp. u jeho památníku z roku 1912 v Chotkových sadech.

Čtvrtý den maratonci doběhli do hlavního jednacího sálu Poslanecké sněmovny. Záštitu nad akcí převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, osobně se zúčastnila první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.

Poslední den účastníci četli v Alze. Poprvé s knihami navštívili tyto prostory v loňském ročníku a tehdy i letos tu bylo velmi příjemně. K prvňáčkům, druhákům a třeťákům (ZŠ Trojská, TGM, Tusarova a Korunovační) se při čtení spontánně připojili někteří zaměstnanci Alzy a četla s nimi také paní místostarostka Prahy 7 Hana Šišková.

Čtenářský maraton Prahy 7 organizují členové divadelního spolku Ty-já-tr pod vedením Radky Tesárkové ve spolupráci s projektem Místní akční plány rozvoje vzdělávání IV – správní obvod Praha 7, reg. č.: CZ.02.02.XX/0023_017/0008373.