V klubu Dixík, který je otevřen od pondělí do čtvrtka od 13 do 17 hodin, vás přivítá Kačka, Lenka nebo Marek, s nimiž si můžete popovídat a zeptat se jich na radu, pokud vás něco trápí, ale také jsou skvělými posluchači, i když si chcete jen tak poklábosit. Sami mají spoustu koníčků a zkušeností, takže najít společnou řeč opravdu není problém. Marek Pilař z klubu Dixie upřesňuje: „Někdy si lidé myslí, že nízkopráh je jen pro děti, které řeší nějaký problém, ale mě na té práci baví, že může přijít jakékoliv dítě, které třeba nemá program na odpoledne, a my se mu budeme věnovat.“ Zároveň jsou ale v Dixíku připraveni také na řešení starostí, a to i závažných. Dokážou poradit s vyplněním formuláře, ale i doporučit odborníka nebo najít vhodný kroužek. Dixík je otevřeným místem s jasnými pravidly a v jejich rámci vládne svoboda, tvořivosti návštěvníků se meze nekladou. Můžete poslouchat hudbu od hip hopu po Čajkovského nebo vlastní hudbu složit. Nebo třeba nedávno se přičiněním starších kluků klub proměnil ve špičkový barbershop.
Otevřenost Dixíku a spolupráce je důležitá i vůči ostatním institucím a organizacím. Klub spolupracuje nejen s přilehlou ZŠ T. G. Masaryka, ZŠ U Uranie, ale také třeba se ZŠ Tusarova. Mezi další významné spolupracující organizace patří také Hodnotové vzdělávání Cyril Mooney, které propojuje inovativní metody vzdělávání se zaměřením na wellbeing dětí a sociální práci na školách. Díky restauraci Vision Cafe mají děti v Dixíku možnost dát si občas oběd a Marek si také pochvaluje spolupráci s městskou částí: „Velmi nás těší, že radnice umí ocenit naši odbornost a zkušenosti, zároveň nám poskytuje zázemí k setkávání s dalšími organizacemi. Vážíme si její podpory akci Orteňák žije, koordinátorka podpory pro děti a mládež Tereza Rafoth má zase neotřelé nápady, koho s kým propojit.“
Letní škola
V létě se domeček na týden stane dějištěm letní školy Naproti, kterou na více než deseti místech v České republice vede Hodnotové vzdělávání Cyril Mooney a finančně podporuje i MČ Praha 7. Jedná se o týden plný nejen dílen, ale i učení, objevování a nových setkání pro děti, které by o prázdninách jinak neměly kde trávit čas. Mnozí si letní školu raději přejmenovali na příměšťák nebo letní camp, ale překvapivě mohou být prázdniny tou pravou dobou přijít škole na kloub. Jak skvěle se třeba přemýšlí, když je člověk natažený v trávě v zahradě Dixíku, případně jak pěkně se vstřebá sada matematických příkladů u boxovacího pytle. Učíme se různě a zjišťovat to může být zábava.
A kdo koho a co na letních školách vlastně učí? Program letní školy chystají učitelé, sociální pracovníci a lektoři z Hodnotového vzdělávání s několikaměsíčním předstihem, jednorázové workshopy pak vedou tanečníci, divadelníci nebo třeba odborníci na geologii. Děti se tak setkají s mnoha různými dospěláky, důležité však je, že vždycky jsou tam i o něco starší parťáci. Minulé léto to byly studentky Přírodní školy, ale také deváťačky ze ZŠ T. G. Masaryka. Díky tomu se dá skupinový program skloubit s individuálním. Rušné společné aktivity vyvažují chvíle v malých skupinách, které umožňují lepší soustředění. Je velká zábava zjišťovat, co se od sebe můžeme naučit navzájem.
Spolupráce všech
Program Naproti ale nejsou jen letní školy, spolupráce učitelů a sociálních pracovníků je důležitá i v průběhu školního roku. „Teď když sociální pracovníky znám, vím, jak pracují a s čím vším mohou dětem pomoci, s radostí k nim děti posílám,“ dodává zástupkyně ze ZŠ T. G. Masaryka Anna Stejskalová. „Také skvěle spolupracují se školní sociální pedagožkou.“ Zároveň nezastírá, že udržovat pravidelný vztah a pečovat o děti společně dá práci.
O tom, jak spolupráci základních škol a klubů nastavit a prohlubovat, vznikl webinář, který má inspirovat další nízkoprahové kluby a školy. Průvodci části webináře se stali učitelka Barbora Nováková ze ZŠ T. G. Masaryka a pracovník klubu Dixie YMCA Marek Pilař, protože programu Naproti se v Praze 7 opravdu daří. Marek to s humorem sobě vlastním komentoval: „Občas se děti spolčí proti nám. Když se spolčíme i my, myslím, že pochopí, že to není proti nim, a nakonec to samy ocení. Těšíme se zase na další spolupráci.“