archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Mobilní telefon. Téměř všichni ho máme několikrát denně v ruce. Váží přibližně 100 gramů, ovšem za jeho životním cyklem se skrývá 100 kg materiálů a odpadů. Ekologická recyklace jednoho mobilu dokáže ušetřit třeba 36 litrů vody. Máte nějaký nepoužívaný mobil doma v šuplíku? Přineste ho na radnici Prahy 7 nebo do IC Milady Horákové 2. Kampaň 100 gramů pro přírodu běží od 3. října a prodloužena byla až do 31. října 2022.

Mobilní telefon je drobné zařízení, které se nám snadno vejde do kapsy, jeho hmotnost je zhruba 100 gramů. Nicméně je spočítáno, že za celým životním cyklem mobilu se skrývá 1 000× více materiálů a odpadů, tedy asi 100 kg. Výroba mobilu je tudíž extrémně energeticky a materiálově náročná. Recyklací a zejména potom prodloužením životnosti mobilu (opravy, využití komponent z použitých mobilů na náhradní díly, nekupovat si každé dva roky nový mobil atd.) kompenzujeme tyto negativní dopady na naše životní prostředí.

Vyvětrejte šuplíky a podívejte se, zda nenajdete vysloužilý mobil. Od 3. do 21. října 2022 ho můžete přinést do vestibulu radnice (U Průhonu 38) nebo do IC (Milady Horákové 2), kde budou připraveny speciální sběrné boxy. Využít můžete i služby Zásilkovny: nepotřebné mobily nebo mobil stačí vložit do krabičky, zalepit a na kterékoli podací pobočce Zásilkovny sdělit kód pro bezplatné předání: 98765259.

Všechna data obsažená na datových nosičích mobilních telefonů jsou bezpečně zlikvidována. U nefunkčních a nevhodných mobilů pro opětovné použití je likvidace provedena mechanicky – drcením, což se týká většiny mobilních telefonů. U mobilních telefonů vhodných na náhradní díly nebo opětovné použití jsou data několikrát smazána přepsána certifikovaným softwarem, data tedy nejde žádným způsobem přečíst nebo obnovit zpět. Více se dočtete zde


Nepotřebný mobil odloží do šuplíku 44 % Pražanů (v případě funkčních mobilů), resp. 40 % (v případě nefunkčních mobilů)

V Praze každý rok takto skončí v šuplíku okolo 150 tisíc kusů nepotřebných mobilů

Na konci roku 2020 připadal 1,12 kusu nepotřebného mobilu odloženého někde v domácnosti na obyvatele v Praze, tedy celkem 1,4 miliónu ks nepotřebných mobilů. To je asi 140 tun nepotřebných mobilů.

Velmi podstatnou informací je, že 50 % Pražanů nemá dostatek informací o recyklaci mobilních telefonů


Kolik se tedy celkem ušetří přírody přepočítané průměrně na jeden sebraný a využitý nepotřebný mobil v rámci REMOBILU?

• úspora 36,8 l vody

• 2,63 g CO2 ekv. emisí skleníkových plynů

• úspora v rámci produkce prachových částic (12 g/mobil)

• úspora ropy (1 kg/mobil)

• úspora toxických látek způsobujících rakovinu (287 g ekvivalentu 1,4-dichlorbenzenu/mobil)

• úspora obecně toxických látek pro člověka (47 kg ekvivalentu 1,4-dichlorbenzenu/mobil)

• úspora látek způsobujících fotochemický smog vyjádřených ekvivalentem produkce oxidů dusíku (12 g/mobil)

• úspora látek okyselující půdy (32 g ekvivalentu oxidu siřičitého)


Za kampaní 100 gramů pro přírodu stojí nezisková společnost Remobil. Ta každý doručený mobil posoudí z hlediska možného dalšího využití (oprava, náhradní díly atd.) a teprve posléze jej ekologicky zrecykluje. Z každého sebraného mobilu přispívá Remobil 10 Kč na charitativní účely. Od samého začátku projektu je hlavním partnerem pro dobročinnost Jedličkův ústav a školy.

Partnery kampaně jsou Zásilkovna, Asekol, Jedličkův ústav a školy a Magistrát hl. města Prahy.

www.100gramuproprirodu.cz

 

sběrný box na radnici Prahy 7
sběrný box v IC Milady Horákové 2