Bistro Mezi řádky otevřelo na naší radnici začátkem října 2020. V tichosti. V době nouzového stavu a platných protiepidemických opatření bylo totiž k dispozici pouze zaměstnancům úřadu. „Paradoxně byl pro nás ten prvotní útlum prospěšný. Měli jsme čas naučit se pracovat v novém kolektivu a najít správný rytmus pro práci,“ říká s úsměvem Michaela Zvarová, vedoucí radničního bistra.
Předtím než se obklopila vůní kávy, pracovala paní Michaela jako bankovní úřednice. Během života jí diagnostikovali vážné onemocnění a ocitla se na mnoho let v invalidním důchodu. Když jí ho poté ze dne na den vzali, šťastnou náhodou se dostala do kavárny v krčské nemocnici, která zaměstnávala lidi s hendikepem. „Ta kavárna měla tehdy podobný program, jaký dnes funguje v našich sociálních podnicích Etincelle. Kávě jsem tam propadla a navštívila spoustu baristických kurzů. Bavilo mě to, ale práce byla psychicky náročná. Těžké lidské osudy vídáte nejen za pultem, ale i před ním.“ Paní Michaela zde pracovala celých 12 let a po čase se vypracovala na pozici zástupkyně vedoucího, pak ale kavárna skončila. Načas nastoupila do klasické kavárny, ale nebylo to ono. Jednotvárnost práce byla ubíjející. „Firmu Etincelle jsem měla v povědomí a po odeslání životopisu mě prakticky ihned přijali. Lidí, co by tuto práci zvládli, totiž není mnoho. Potřebujete nejen provozní znalosti a zkušenosti, ale musíte mít i trpělivost, empatii a zdravou asertivitu. Ta práce je pestrá, žádný den není nikdy stejný jako ten předchozí – je to taková studnice překvapení,“ dodává.
Nyní již můžete kavárnu v přízemí radnice navštívit dle libosti, a až se oteplí, otevřou i prostornou zahrádku na dvoře. A co v kavárně nejvíc frčí? „Kulajda a větrníky. Vydatná polévka člověka nasytí, ale na rozdíl od svíčkové a guláše po nich může zvesela pracovat dál. Nejoblíbenější jsou u nás vegetariánská jídla. Možná proto, že si dámy z úřadu tahle jídla doma tak často nevaří. Asi tuší, že by z nich manželé nebo děti neměli příliš velkou radost,“ směje se Michaela. Větrníky a věnečky jsou vlajkovou lodí ve všech provozovnách společnosti Etincelle, pod niž spadá nejen síť bister, ale i penzion, prádelna, úklidové týmy nebo pražírna kávy. Pod její hlavičkou najdete řemeslnou pekárnu, ve které vzniká všechno nabízené pečivo a cukrářské dobroty, ale i farmu, kde pro svoji potřebu pěstují ovoce, zeleninu, bylinky a chovají zvířata.
V jejich podnicích nenajdete výslovně psaná upozornění, že zde pracují hendikepovaní. „O prezentaci se snažíme nenásilnou formou. Chceme, aby si na to lidé přišli sami, a zároveň nechceme svoje kolegy a kolegyně dehonestovat. Příjemné je, že zákazníci, kteří k nám chodí, již většinou vědí, kdo u nás pracuje a jaký je smysl naší firmy, tedy že se snažíme pomáhat lidem v nelehké životní situaci. Naši klienti chtějí pracovat, vzdělávat se a nejdůležitější je, že za tu práci jsou rádi,“ uzavírá Michaela Zvarová.