Sál zasedací místnosti praskal koncem dubna ve švech. Veřejná prezentace nového projektu Paláce Stromovka, jak doposud zněl jeho název, sem přilákala přes padesát obyvatel Prahy 7, další sledovali online záznam na internetu. „Jsme na nový projekt hrdí,“ shrnul změny ředitel britské firmy Lordship Václav Matoušek a postupně představil detaily nového návrhu.
Vyjednávání s městskou částí trvalo rok a půl. Lordship přitom projekt „s válcem na střeše“ koupil spolu s územním rozhodnutím, tedy povolením ke stavbě, přesto se radnici podařilo výslednou podobu nové dominanty Prahy 7 zvrátit. „Ta jednání byla velmi tvrdá a s úpravami jsme spokojeni. Výsledkem je městský obchodní dům, který mnohem lépe zapadá do charakteru naší čtvrti,“ uvedl na setkání s občany starosta Jan Čižinský.
Žádný válec ani arkády
Nová podoba centra je výsledkem práce architektonického studia SIAL, které v minulosti spoluprojektovalo například obchodní centrum Palladium. Nejviditelnější změnou je, že zmizí vysoký válec, který bránil výhledu z oken protilehlých domů ve Veletržní ulici. Pro bezprostřední sousedy objektu tak byla velkým tématem celková výška nové podoby centra. Ta se oproti původnímu projektu snížila o deset metrů, a objekt tak bude po celé délce nižší než římsy protějších domů v ulici Veletržní – viz přiložené pohledy. Projektanti také slíbili, že větší část technického zařízení budovy bude přesunuta do podzemních garáží. Zbývající vzduchotechniku kanceláří a jiné potenciálně hlučné jednotky pak budou směřovat do ulice Strojnická.
Dalším úkolem pro architekty bylo, aby centrum lépe komunikovalo s ulicí. Výsledkem je několik obchodů, do nichž budete moci vstoupit přímo z Veletržní. Přesto však bylo toto řešení pro některé občany zklamáním, například pro Kateřinu Ebelovou: „Myslela jsem, že tam budou nějaké arkády, které ulici opravdu oživí.“ Jak ale zástupce developera vysvětlil, ulice Veletržní má opravdu velký sklon, což projektantům více vstupů realizovat neumožnilo. Celkově by se měl ale chodník v ulici Veletržní až o pět metrů rozšířit a bude bezbariérový.
Náměstíčko, pasáž i garáže
Hlavní vchod do centra bude v rovině ulice U Studánky, kde vznikne malé náměstíčko. Na této straně centra je plánovaná i terasa, kde bude od jara do podzimu venkovní restaurace. Reklamy by měly být umístěny pouze v rámci oken ve fasádě, žádných blikajících neonů se sousedé obávat nemusejí.
Nová podoba centra počítá také s pasáží v šířce zhruba tři až šest metrů, jež bude propojovat ulici Františka Křížka se Strojnickou. Plánovaná rychlodráha na letiště, o které se již dlouho hovoří, by měla mít výstup ze zastávky právě do ulice Strojnická. Další stanice tohoto spoje budou pak na Vltavské a Hradčanské, a pro cestující z této oblasti Prahy 7 tak bude představovat i dobré spojení na metro.
Doprava je vůbec téma, které s novým centrem úzce souvisí. Přestože v diskuzi několikrát zaznělo, že obchodní centrum cílí převážně na zákazníky z okolí, projekt počítá s výstavbou podzemních garáží. Ostatně vyhloubená jáma, ze které se vyvezlo 90 tisíc kubíků hlíny, k ničemu jinému sloužit ani nemůže. Každopádně zástupci developera slibují, že nárůst automobilové dopravy bude v řádu jednotek procent. „Počítáme s tím, že se u nás budou autem zastavovat lidé na cestě z práce, tedy ti, kteří by Sedmičkou stejně projeli,“ vysvětlil ředitel Lordshipu.
Navíc budou garáže dle smlouvy s radnicí sloužit i rezidentům Sedmičky. „Minimálně 150 z 500 nových parkovacích míst v centru bude za dvacet korun na noc k dispozici rezidentům Prahy 7. Umím si představit, že pokud bude vytíženost garáží menší, uvolníme míst pro noční parkování mnohem více,“ dodal Matoušek. Vjezdy do garáží jsou plánovány jak z ulice Veletržní, tak Strojnická, kde by měl být ještě jeden vjezd pro zásobování.
Supermarket, restaurace i lékaři
Jak se přítomní v diskuzi shodovali, Letná i Bubny větší obchod s potravinami opravdu potřebují. Padaly samozřejmě i dotazy na konkrétní názvy obchodů. Lordship však vysvětlil, že momentálně vede jednání s budoucími nájemníky, a tak by prý konkrétní jména nerad zveřejňoval. „Chceme, aby centrum svou nabídkou co nejvíce odpovídalo poptávce v dané oblasti. Namísto obchodů s luxusním zbožím zde chceme mít obchody denní potřeby jako drogerie či pekařství,“ zdůraznil Matoušek. Zároveň vyzval občany, aby se zapojili do průzkumu, o jaké značky by v novém centru stáli. Tato anketa právě probíhá na stránkách www.letnaoc.cz. Centrum nabídne také dvě až tři stylové restaurace, v administrativní části by měli najít sídlo i někteří specializovaní lékaři.
A kdy se stavba spustí? Podle Václava Matouška ji investor chce zahájit co nejdříve. Na spodní části objektu, která již má stavební povolení, by práce mohly začít již na podzim letošního roku. Nový projekt musí ale ještě získat změnu územního rozhodnutí pro kancelářskou část. Každopádně cílem Lordshipu je po nabraném zpoždění otevřít co nejdříve. „Pokud nás nezdrží průtahy, pak bychom garáže a nákupní část chtěli otevřít před koncem příštího roku, administrativní část pak asi o půl roku později, tedy někdy v polovině roku 2019,“ komentuje Matoušek.
Nový městský blok
Letná Obchodní centrum, jak developer projekt nově nazývá, nemusí být poslední stavbou v místě po bývalém „Dřeváku“.
Naproti Parkhotelu měl totiž původně vzniknout vysoký solitérní dům. Díky společnému jednání developerů a radnice bude ale zde plánovaná stavba nižší a bude plynule navazovat na nové obchodní centrum, které již v projektu počítá se slepou fasádou směrem do ulice Dukelských hrdinů, a tedy s možností dotvořit městský blok.
Nové budovy nebudou jedinou novinkou v této oblasti. Ulici Veletržní spolu s Dukelských hrdinů čeká v blízké budoucnosti celková revitalizace. Projekt na úpravy takzvaného Letenského kříže, jenž souvisí také s opravou tramvajových tratí, loni představil Institut plánování a rozvoje Magistrátu hl. města Prahy a více jste se o něm mohli dočíst v Hobuletu č. 4/2016. Do plánování změn se mohli zapojit i občané. Studie zahrnuje úpravy chodníků, přechodů a zastávek i celkového vzhledu ulic.
A co novému projektu říkají lidé na sociálních sítích?
Medvěd Svoboda
Už aby se díra změnila v něco užitečného.
František Marek
Už aby to bylo. X let máme pod barákem díru. Tohle mi vůbec nebude vadit.
Maxmilián Guha
Trochu mě mrzí, že architekti nejsou trochu odvážnější. Je to jen standardní obchodní centrum. Mohla to být zajímavá moderní stavba typu lední medvěd v Dejvicích nebo Kaplického Selfridges.
Karolína Hornová
Já jsem ráda, že to ladí s okolní zástavbou. Veletržním palácem, Parkhotelem. Doufám, že to to pusté místo oživí tak, jak to vypadá na vizualizaci.
Radek Horyna
Dotlačit developera ke kompletní změně projektu je rozhodně úspěch. A ostatní městské části se mají od vás co učit!
P. S.: Ještě by tam nemusela být ta zbytečná díra přes dvě patra, která domu bere „městskost“, ale to je v rámci celkové revize projektu asi detail.
Pavel Pájin Kopřiva
Hlavně ať už to stojí.
Diego Fandos
Čekal jsem, že ten nový obchoďák přinese trochu světla do celé oblasti (jako Parkhotel), ale vypadá to jako těžký monolit. Byl jsem docela spokojený s původním designem.