archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Pražská kulturní scéna se letos rozroste o nové bienále – Ve věci umění. První ročník mezinárodní události zaměřené na současné umění začíná už 22. července a značná část jeho programu bude probíhat v Holešovicích. Kromě výstavy nabídne i hlídání dětí, příměstský tábor nebo večer vyprávění u ohně. Všechny výstavní prostory jsou bezbariérové a vstupné je zdarma.

Formát bienále je známý už více než 100 let – první ročník benátského Biennale di Venezia se uskutečnil v roce 1895 a dnes patří mezi nejzásadnější světové kulturní události, je ale i terčem kritiky. V prostředí globalizovaného trhu s uměním se umělecká tvorba stává módním doplňkem a symbolem sociálního statusu pro ty, kteří mají dostatek prostředků a času se jí jako „profesionální diváci“ věnovat. Pořadatelé pražského Bienále Ve věci umění, iniciativa pro současné umění Tranzit.czGalerií hl. m. Prahy, se proto rozhodli jít opačnou cestou, kterou dobře vystihuje podtitul Pojď blíž.

Pro koho je umění?
„Všichni žijeme uvnitř pomyslných sociálních bublin a umění může být způsob, jak z nich vykročit. Název výstavy je výzva k fyzickému i mentálnímu přiblížení. Může to být věta, kterou říká dospělý malému dítěti, když mu chce utřít špinavou pusu, může to být erotické vyzvání či přátelská pobídka. Lidská blízkost se může nést v duchu vzájemného porozumění, stejně jako nedorozumění. Blízkost je však základní lidskou potřebou,“ doplňuje kurátorka a umělecká kritička Tereza Stejskalová, která společně s Vítem Havránkem, teoretikem umění a prorektorem Akademie výtvarných umění, stojí za programovou koncepcí bienále.

Výstava, na které se bude prezentovat přes 40 umělců z Česka i zahraničí, zavede diváky nejen do prostor Galerie hl. m. Prahy v Městské knihovně, ale i do tří hal v Pražské tržnici, kterou oživí instalace vietnamského umělce Tuana Mamiho, rozměrné nástěnné malby polského queer umělce Karola Radziszewského a díla dalších tvůrců.

Prostor pro všechny
V Hale 19 vznikne komunitní centrum, kde najdete knihkupectví s kavárnou a Ateliér Mothers Artlovers, jenž zajistí hlídání dětí i další zajímavý program. Těšit se můžete na několik komentovaných procházek, večer s vyprávěním u ohně, upcyklační workshop pod taktovkou knihařské dílny Reformát nebo workshop práce se samotou a sebepoznání skrze tělesná a dechová cvičení.

Diváci jsou pro každou výstavu to nejdůležitější a bienále má ambici zpřístupnit svět současného umění i těm, kteří by si cestu k němu jinak hledali jen těžko. Všechny výstavní prostory jsou proto bezbariérové a vstupné je zdarma. Program v tržnici potrvá do 20. září, zbývající části bienále můžete navštívit až do půlky listopadu. 


Co je to bienále?

Bienále je událost, která se koná každý druhý rok. Nejčastěji se používá v uměleckém světě pro výstavy současného umění. Mezi nejprestižnější patří mj. italské Biennale di Venezia, německé Berlin Biennale, Whitney Biennial v New Yorku a další. Známé jsou ale také formáty trienále konajícího se každé tři roky (např. designové Triennale di Milano), každé čtyři roky se pak koná třebaPražské Quadriennale zaměřené na scénická umění.


Fakta o Bienále Ve věci umění
První ročník Bienále Ve věci umění / Matter of Art se zaměřuje na témata péče, empatie, intimity a menšinové kulturní identity ve vztahu k širším společenským, politickým a ekonomickým rámcům. Projekt organizuje iniciativa pro současné umění Tranzit.cz ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy (GHMP). Výstava se koná v prostorách GHMP v Městské knihovně, Pražské tržnici, v blízkosti OC DBK na Praze 4 a na dalších místech. Výstava a komunitní centrum v Pražské tržnici budou veřejnosti přístupné od 22. července do 20. září, zbývající části bienále až do půlky listopadu.


Program v tržnici

Zahájení bienále pro veřejnost | 21. 7. 18.00

Festival performance pro děti | 26. 7. 14.00–19.00

Komentovaná prohlídka výstavy s kurátory I. | 30. 7. 16.00–17.00

Plenér Mothers Artlovers | 1.–2. 8. 9.30–17.00

Ekozpovědnice s Lindou Staub | 3. 8. 10.00–18.00

Workshop dekonstrukce oblečení | 4. 8. 16.00–19.00

Workshop Samota jako vnitřní zdroj I. | 6. 8. 10.00–13.00

Upcyklační workshop výroby zápisníků | 8. 8. 13.00–17.00

Příměstský tábor Mothers Artlovers | 10.–13. 8.

Diskuze o sociální participaci | 13. 8. 17.00–19.00

Workshop: feministický rap Mothers Artlovers | 14. 8. 16.00–19.00

Diskuze o sexismu a humoru | 18. 8. 17.00–19.00

Komentovaná prohlídka výstavy s kurátory II. | 20. 8. 16.00–17.00

Workshop mindfulness v pohybu | 6. 9. 15.30–18.00

Workshop Samota jako vnitřní zdroj II. | 11. 9. 18.00–21.00

Příběhy ohně – večer vyprávění | 12. 9. 19.30

Hlídání dětí s tvůrčí dílnou vždy Čt a Ne | 10.00–16.00