archivní článek, informace již nemusí být aktuální

V červnu začala městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) vypalovat na kovové štítky označující stožáry veřejného osvětlení (VO) kromě identifikačního čísla i takzvané QR kódy. Ty umožní jednoduše ohlásit poruchu nebo černou reklamu na veřejném osvětlení, do budoucna mohou pomoci Integrovanému záchrannému systému nebo Pražanům a turistům.

Všech 135 tisíc stožárů pražského veřejného osvětlení má zhruba ve výšce 150 centimetrů umístěný malý plechový štítek s vyraženým šestimístným číslem. Podle prvního dvojčíslí už dnes na první pohled zjistíte, v jaké městské části se nachází. Postupným doplněním o QR kódy nabídnou štítky lidem mnohem více informací. Po jeho načtení mobilním telefonem totiž dojde k přesměrování na novou webovou aplikaci Skenujprahu.cz, která bude integrovat nejrůznější data a služby,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka v rámci pilotního projektu nová aplikace umožní pohodlně ohlašovat poruchy a nelegální výlepy na stožárech VO a poskytne detailní informace o jednotlivých světelných místech. „V dalším kroku plánujeme zapojit další městské společnosti a Integrovaný záchranný systém. Když se ocitnete v nějaké nouzové situaci, často hrají roli vteřiny. Díky načtení aplikace z jakéhokoliv stožáru veřejného osvětlení by tak bylo možné hasiče, policii nebo záchrannou službu nejen rychle kontaktovat, ale také budou automaticky vědět, kde přesně se nacházíte nebo kde najdou například nejbližší uzávěr plynu,“ doplnil Tomáš Jílek. O zapojení do aplikace se vedou jednání i s Policií České republiky. „Po naskenování QR kódu ze stožáru by tak aplikace mohla například vyhledat nejbližší policejní služebnu, včetně její provozní doby,“ dodal Jílek.

QR kódy na stožárech VO by měli v dalších etapách využívat i turisté, kteří často nevědí, kde se nacházejí a neznají názvy ulic. „Mohly by jim poradit s cestou nebo doporučit nejbližší turisticky žádaná místa. I proto se pilotní projekt koná právě v centru města, kde se mimopražských pohybuje nejvíce. Možností se ale nabízí mnohem více, společně s dalšími partnery plánujeme implementovat i další využití jak pro Pražany, tak pro turisty. Samozřejmostí budou i různé jazykové mutace portálu,“ upřesnil Jan Chabr.

Nové štítky s QR kódem si společnost THMP bude vyrábět sama přímo ve své holešovické centrále. „Už na začátku letošního roku jsme si pořídili speciální laser na gravírování. Nejdříve vytvoříme počítačový návrh obsahující unikátní šestimístné číslo a jemu odpovídající QR kód, který se následně přepíše na připravený kovový štítek. Výsledkem laserové technologie je přesný a trvalý popis, který lze odstranit pouze hrubou silou,“ vysvětlil dále Tomáš Jílek.

V červnu THMP spouští i novou mobilní aplikaci, která umožní jednoduše a odkudkoliv ohlásit poruchu nebo nelegální výlepy na stožárech pražského VO. „V tomto případě uživatel nemusí skenovat QR kód, ale aplikaci bude mít uloženou přímo ve svém chytrém telefonu. Když například z auta uvidíte nesvítící světlo, stačí ho vyfotit a prostřednictvím GPS už si ho sami dokážeme lokalizovat,“ řekl Tomáš Jílek. Po odeslání se informace dostane na dispečink společnosti THMP, ten ji vyhodnotí a na místo vyšle své pracovníky. Aplikace s názvem „Praha svítí“ je již volně ke stažení pro platformu Android, pro operační systém iOS bude k dispozici v nejbližších dnech, po dokončení schvalovacího procesu.