„Bohatý sousedský život k naší městské části neodmyslitelně paří. Stejně tak ochota vzájemně si pomáhat. Na začátku koronavirové krize jsme vyhlásili, že hledáme dobrovolníky, kteří by vydávali látky a dezinfekci, odpovídali na infolince nebo roznášeli letáky a roušky seniorům. Přihlásilo se nám přes 580 lidí, kteří nám zejména v prvních týdnech moc pomohli. Řekli jsme si, že teď je ideální čas nastartovat projekt sousedských spolků a podpořit, aby se energie a ochota pomáhat svým sousedům, kterou teď vidíme všude kolem, nezačala ztrácet, až krize odezní,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Sousedský spolek je volné sdružení lidí žijících v blízkosti jedné ulice nebo náměstí, kteří mají chuť si čas od času vypomáhat nebo spolu po sousedsku něco zažít. Členové spolku bydlí v takové vzdálenosti, aby případná výpomoc šla zařídit třeba cestou z práce domů a nezabrala moc času.
„Cílem sousedských spolků je poznat, kdo bydlí ve vaší ulici, propojovat lidi a myslet na ty, kteří jsou osamělí a neobejdou se bez naší pomoci. Sousedé mohou prostřednictvím spolků sdílet a půjčovat si věci – od šroubováku po auto, pomáhat si zalít kytky nebo vyvenčit psa, a až pandemie pomine, třeba také uspořádat sousedskou akci nebo společně zvelebovat okolí,“ řekla komunitní koordinátorka Prahy 7 Michaela Šormová.
V krátkém čase se na Sedmičce podařilo založit prvních šest sousedských spolků. Všechny mají své koordinátory, na které se sousedé již nyní mohou obracet. K dispozici je také online mapa, kde je možné zjistit, jaké spolky v okolí fungují, nebo také založit svůj vlastní spolek.
„Jsou situace, které se složitě řeší profesionální službou a naopak překvapivě snadno a rychle právě cestou neformální. Jen si potřebujeme zvyknout, že říct si o pomoc je taky normální. Zatím je to pro nás mnohem obtížnější než pomoc ostatním nabízet,“ popisuje grafik a zakladatel spolku Sousedé Janovského Vojta Rybář.
Veškeré informace, letáky, mapa spolků i kontakty na jednotlivé koordinátory jsou dostupné na: www.praha7.cz/sousedskespolky