„Mým oblíbeným úlovkem je asi soška volavky a děti zde obleču od hlavy až k patě,“ popisuje své nákupy na bleším trhu Heřmaňák Klára Kuncová. Poprvé sem zavítala hned v červnu 2016, kdy trh startoval, a brzy se stala jednou z jeho organizátorek. Na Sedmičce bydlí od narození, vystřídala už několik adres, ale naší čtvrti zůstává věrná.
„Řezáčovo náměstí si pamatuji ještě z dob, kdy to byla oplocená džungle a místo Liberálu byla hospoda U Baráčníků,“ vzpomíná Klára, která vystudovala češtinu a psychologii pro střední školu, ale před katedru se nikdy nepostavila. „Začala jsem brigádničit v Montessori školce a zůstala jsem tam, byla to skvělá průprava pro mateřství,“ hodnotí maminka dvou dcer, která si kontakt s učitelstvím během rodičovské udržuje alespoň skrze doučování. A díky blešáku získala řadu nových známých.
„Bydlíme teď jen několik kroků od Heřmaňáku, a tak spoustu lidí, které díky trhům znám, často potkávám. Pozdravíme se, prohodíme pár slov… Je fajn, když znáte své sousedy,“ podtrhuje Klára, která na blešák upeče i nějaké dobroty. „Na vánoční trh jsem pekla 18 druhů cukroví a trouba u nás jela 15 hodin v kuse. Manžel někdy v legraci říká, že zatímco jiní se věnují extrémnímu sportu, já provozuji extrémní pečení.“
Klára je milovnice sekáčů, bazarů a obecně starých věcí s příběhem, i proto jí záleží na tom, aby tradice Heřmaňáku pokračovala. „Je za tím docela dost práce a všechno to s několika přáteli děláme bez nároku na honorář. Od prodávajících vybíráme symbolický příspěvek 50 korun, z kterého platíme například propagaci. Běžně se na podobných akcích platí i 200 korun. Většinu peněz spolu s výtěžkem z našich stánků na vánočním trhu ale věnujeme potřebným ze Sedmičky. Loni jsme podpořili šest rodin a hledáme další možnosti, jak být těmto lidem užiteční,“ popisuje organizátorka.
Pravidelně také spolupracují s neziskovými organizacemi ze Sedmičky. Na náměstí tak najdete například stánek Sue Ryder, který zužitkuje věci, jež po skončení blešáku u stánků zbudou. Pro děti je zase občas připravená dílna či divadlo. „Náš velký dík patří kavárně Liberál, která nám poskytuje zázemí třeba pro divadelní představení. Návštěvníci si tam také mohou odskočit anebo si vyzkoušet nový kousek. Poté, co z náměstí zmizela telefonní budka, totiž postrádáme kabinku,“ směje se Klára.
Trhy někdy zpestří i živá hudba, která ale některým místním občas vadí. „Na náměstí přitom v rámci platné vyhlášky může akusticky hrát úplně kdokoliv a každý den. My se ale držíme při zemi – koncert máme tak na třech trzích z osmi. Opravdu se snažíme nikomu nepřekážet. Lidé ale někdy volají dokonce starostovi a stěžují si. Je škoda, že se neobrátí rovnou na nás. Je přeci fajn, že to náměstí konečně žije a že tu zároveň můžete smysluplně nakoupit a zbavit se věcí.“ Další sezona blešáku startuje poslední březnovou sobotu.