Společným cílem signatářů memoranda je zajistit, aby žádné z pražských dětí nežilo na ubytovně. Za tímto účelem se budou účastníci pravidelně scházet a sdílet informace o vývoji situace.
„Jak jsme se zavázali v koaličním programovém prohlášení, chceme dosáhnout toho, aby žádné pražské dítě nebydlelo na ubytovně. Jsem rád, že některé městské části s námi tento cíl sdílí a chtějí na jeho dosažení spolupracovat. Memorandum je otevřené i ostatním městským částem a budu rád, když se jich zapojí co nejvíce,“ uvádí radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský.
Radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová dále dodává: „Dáváme tím dětem z ubytoven šanci mít domov, místo, kde se mohou vyspat v čisté posteli, připravovat se v klidu do školy nebo si hrát. Staráme se také o to, aby senioři mohli po odpracovaných letech žít v důstojných podmínkách. Naše rozhodnutí nejen pomáhá lidem v nouzi, ale je i velkou úsporu prostředků Pražanů, které bychom jinak vydali v drahé a neefektivní následné péči.“
Město chce také využít dotace pro financování kontaktních míst pro problematiku bydlení zřizovaných městskými částmi, které pomáhají při řešení bytové nouze na svém území. V plánu je i rozšíření kapacit terénní sociální práce, která pomáhá ohroženým skupinám udržet si samostatné bydlení. Kvůli tomu Praha vyčlení část svých bytů pro sociální pracovníky, kteří podporu poskytují, podobně jako v případě dnes již vyčleněných bytů například pro městské strážníky či učitele.
Memorandum s hlavním městem v současnosti uzavírají městská část Praha 1, Praha 3, Praha 7, Praha 10 a Praha 22. Je ale otevřené a mohou se k němu přidat i další městské části.