„Nový územní plán Prahy významně ovlivní rozvoj města na dalších minimálně deset let, spíše ještě déle. Bude sloužit jako stěžejní nástroj pro rozhodování o tom, co se na každém území či pozemku bude moci změnit. Proto jsme tomuto dokumentu věnovali velkou pozornost, podrobně jsme jej analyzovali, komunikovali s občany i odborníky a naslouchali jejich připomínkám,“ uvedla radní Prahy 7 Lenka Burgerová (PRAHA 7 SOBĚ).
„Považujeme za důležité zajistit dostatečné množství zeleně, pohodlnou a bezpečnou prostupnost celého území naší městské části či regulaci výšky budoucí zástavby,“ řekl Jan Čižinský, starosta Prahy 7 a kandidát na primátora za iniciativu PRAHA SOBĚ.
Praha 7 požaduje:
- Úpravu Metropolitním plánem navržené výškové regulace zástavby, aby odpovídala charakteru stávajících okolních staveb bez možné výstavby výrazných výškových dominant. Městská část požaduje snížení navržených výšek věží a výraznou redukci těchto ploch. Zároveň požaduje u stávající stabilizované zástavby neumožnit její další neúměrné navyšování podél navržených městských tříd.
- Chránit zeleň současných i nových vnitrobloků a jejich rekreační potenciál pro obyvatele včetně ochrany rostlého terénu, který umožní vsakování dešťových vod. Tím může dojít ke zlepšení životního prostředí a klimatu ve městě.
- Zlepšit průchodnost zástavbou zanesením důležitých pěších a cyklistických propojení do Metropolitního plánu.
„Za velmi významné považujeme také podrobné zpracování rozvoje lokality Nové Bubny v souladu se zadáním připravované územní studie. Velkou pozornost věnujeme rovněž oblasti Letné, kterou je třeba chránit jako součást historického centra a památkové zóny a zajistit zachování její stávající mimořádně ucelené struktury zástavby,“ doplnila Lenka Burgerová.
Praha 7 také požaduje:
- Doplnit popis tzv. „cílového charakteru“ v krycích listech jednotlivých lokalit tak, aby dostatečně přesně vystihoval žádoucí směr rozvoje a popsal konkrétní charakteristiky, které je v území třeba chránit a podporovat. To je důležité především proto, aby se krycí list lokality mohl stát kvalitním podkladem pro rozhodování o jednotlivých projektech.
- Nerozšiřovat zastavitelné plochy v záplavovém území a navýšit zde rekreační využití.
- Vymezit a zaznačit všechny plochy občanské vybavenosti tak, aby bylo do budoucna garantováno jejich zachování.
Kompletní připomínky MČ Praha 7 k Metropolitnímu plánu naleznete zde.
Městská část Praha 7 má za sebou první kolo připomínkování Metropolitního plánu v rámci fáze společného jednání. K jeho schválení však vede ještě dlouhá cesta. Po vypořádání všech zaslaných připomínek bude dalším krokem tzv. veřejné projednání, kdy se bude městská část i veřejnost opět moci společně zapojit do diskuze nad tímto dokumentem svými připomínkami a námitkami.