Česky   English
Úřad městské části > Otázky a odpovědi

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,

na této stránce můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 7. Vaše dotazy budou co nejdříve zodpovězeny zaměstnanci úřadu.

Vzhledem k často se opakujícím dotazům a podnětům v tematických kategoriích Doprava, Životní prostředí či Bezpečnost a pořádek, jsme pro Vás nejfrekventovanější témata vybrali a odpovědi na ně naleznete v rubrice Nejčastěji kladené dotazy.

Dovolujeme si Vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy budou smazány.

Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku.

Zde uvádíme kontakty na příslušné zástupce samosprávy či zaměstnance úřadu, se kterými můžete danou problematiku řešit přímo. Neváhejte se na nás obrátit.

Mgr. Jan Čižinský

Starosta

220 144 000 774 828 345

CizinskyJ@praha7.cz

Mgr. Ondřej Mirovský, M.EM

Zástupce starosty

220 144 225 731 427 980

MirovskyO@praha7.cz

Ing. arch. PhDr. Lenka Burgerová, Ph.D.

Radní

220 144 003
730 187 067

BurgerovaL@praha7.cz

Martin Vokuš

Tiskový mluvčí MČ Praha 7

220 144 007
603 464 810

VokusM@praha7.cz

MgA. Kamila Matějková

Manažerka komunikace

220 144 246

MatejkovaK@praha7.cz

PaedDr. Michaela Strnadová

Odb. kancelář starosty a tajemníka

220 144 233

StrnadovaM@praha7.cz

Bc. Miroslav Simon

Útvar kontroly a stížností

737 861 371

SimonM@praha7.cz

Ing. arch. Hana Pochmannová

Odb. investic a veř. zakázek

220 144 184

PochmannovaH@praha7.cz

Bc. Lukáš Fátor DiS.

Odb. kultury a sportu

220 144 013

FatorL@praha7.cz

Mgr. Robert Kolář

Odb. majetku

220 144 056

KolarR@praha7.cz

Ing. Dita Výborová

Odb. školství

220 144 054

VyborovaD@praha7.cz

Ing. Jan Kovařík

Odb. dopravy

220 144 024

KovarikJ@praha7.cz

Ing. Helena Lubasová

Odb. výstavby

220 144 128

LubasovaH@praha7.cz

Ing. arch. Martina Fialová

Odb. rozvoje urbanismu

220 144 103

FialovaM@praha7.cz

Ing. Hana Horská

Odb. životního prostředí

220 144 151

HorskaH@praha7.cz

Mgr. Monika Blaháková

Odb. živnostenský

220 144 160

BlahakovaM@praha7.cz

JUDr. Zuzana Chramostová

Odb. správních agend

220 144 137

ChramostovaZ@praha7.cz

PaedDr. Miroslav Luczka

Odb. soc. věcí a zdravotnictví

220 144 147

LuczkaM@praha7.cz

Ing. Kateřina Lusková

Odb. finanční

220 144 031

LuskovaK@praha7.cz

Mgr. Kateřina Šafránková Šilhová

Odb. právní

220 144 245

SilhovaK@praha7.cz

Mgr. Lenka Sedláková

Odb. personálních činností

220 144 098

SedlakovaL@praha7.cz

 

Nejčastěji kladené dotazy:

Hluk ze staveb nebo veřejných akcí

Za rušení nočního klidu se považuje hluk po 22.00 hodině. Jsou přesně stanoveny hlukové limity ze staveb i akcí během dne. My na tato pravidla všechny organizátory akcí, majitele restaurací, zahrádek apod. upozorňujeme. V tuto chvíli není pro občany jiné řešení než zavolat Městskou policii, hygienickou stanici či jinou autorizovanou osobu na měření hluku. Pokud bude hlučnost prokázána, hrozí organizátorům akce/provozovatelům pokuta. O tomto problému víme a snažíme se najít opravdu reálné řešení, které pomůže.

Problematika osob bez domova a osob závislých na návykových látkách v ulicích

MČ Praha 7 se snaží problém osob bez domova a osob závislých na návykových látkách řešit komplexně. V prvé řadě jim nabízíme pomoc prostřednictvím pracovníků Odboru sociálního a zdravotnictví ÚMČ Praha 7, popř.  prostřednictvím terénního programu, který pro nás zajišťuje nestátní nezisková organizace. Oslovujeme rovněž vlastníky pozemků k zjednání nápravy. V případě, že tato činnost nevede k nápravě či zlepšení situace, je na místě tento stav řešit prostřednictvím represivních složek. Jsme přesvědčeni, že k zlepšení situace vede i spolupráce s občany, která spočívá v oznámení veškerého protiprávního jednání těchto osob Městské policii HMP či Policii ČR (kontakty naleznete zde http://praha7.cz/17668_Prehled-sluzeben-slozek-IZS-na-uzemi-MC-Praha ).

Nepovolené zábory

Zaměstnanci odboru dopravy pravidelně dvakrát týdně kontrolují celý obvod a tam, kde není povolení k záboru, je vyvoláno sankční řízení. Městská policie s odborem dopravy spolupracuje a dává pokutu na místě nebo předává nepovolené zábory na odbor dopravy k přestupkovému řízení. Faktem zůstává, že se může stát, že některé zábory (zejména v odpoledních hodinách) jsou nepovolené a pomůžete nám tím, že zavoláte bezplatnou linku 156 a městská policie zajistí nápravu. Na první pohled není zřejmé, který zábor je povolen, ale proto je k dispozici na stránkách MČ P7 vždy v pondělí seznam těch povolených.

Úklid v ulicích

Při problémech s čistotou ulic v konkrétní lokalitě nás kontaktujte a my zajistíme nápravu. Můžete využít aplikace Lepší místo nebo se obrátit na paní Mgr. Lauru Kopeckou tel.: 732 114 370

 


Pro vložení dotazu je nutné se nejdříve zaregistrovat a poté přihlásit!

Téma:
   

 




Otázka: Hobulet strana 29 - O lidech, psech a udavačích (Obyvatel 7.6.2017 17:27)
Dobrý den,

v aktuálním Hobuletu je článek jakési paní, která si stěžuje že porušovala vyhlášku o volném pobíhání psů a dostala za to oprávněně pokutu. Zbytek článku jsou nesmysly o udavačích a gestapu.

Proč takovým blábolům dáváte prostor ? Zde bych chtěl práci policie jednoznačně pochválit, protože naprostá většina "pejskařů" na to kašle a myslí si, že park je tam pouze pro ně. O tom s jakou drzostí (čím větší primitiv, tím více sebevědomí) se setkáte, když je na to upozorníte, už bylo napsáno dost.

Budete příště zveřejňovat nářky zloděje, kterého chytli při krádeži, protože si toho někdo všiml ? Nevím zda opět chápete důsledky.

Vážený obyvateli,
děkujeme za Vaši reakci. Idea rubriky Hyde Park je taková, že volné místo (po příspěvcích stran a hnutí) by mělo sloužit jako volné fórum pro čtenáře a prezentaci jejich názorů, samozřejmě jen pokud jsou v souladu s platnými zákony.

Pokud souhlasíte, ráda Váš příspěvek v příštím čísle v této sekci coby reakci na článek paní Zikové zveřejním. V tom případě prosím o potvrzení na můj e-mail a uvedení Vašeho jména.

S pozdravem

Klára Janicki, šéfredaktorka časopisu Hobulet
e-mail: janickik@praha7.cz

Otázka: Prodej občerstvení v parku Stromovka (Lukáš 7.6.2017 12:03)
Dobrý den,

s rodinou často o víkendu navštěvuji park Stromovka. Nyní co byl uzavřen stánek s občerstvením a provozovna u objektu Šlechtovka, zůstává v parku pouze jeden stánek s rychlým občerstvení u Restaurace Vozovna - Stromovka.Myslím si, že to je velmi nedostatečné. U stánku se zejména o víkendu tvoří dlouhé fronty. Rád bych se zeptal, zda je v plánu radnice nějaké rychlé řešení tohoto problému?

Děkuji

Lukáš Martin
Dobrý den, Lukáši,
máte pravdu, že v centrální části Stromovky je Restaurace Vozovna nyní jediným občerstvením, další jsou v okrajových částech, jako je Restaurace Pražan či Tiskárna na vzduchu u Výstaviště, přístupné ze Stromovky, či bistro na Císařském ostrově. Aktuálně nemáme informace o tom, že by se Magistrát (kterému Stromovka patří) chystal nabídku občerstvení rozšířit. Uvidíme po dokončení oprav Šlechtovy restaurace.

Se srdečným pozdravem
Martin Vokuš, tiskový mluvčí MČ Praha
Otázka: kuřáci před hospodami (filous 7.6.2017 8:57)
Dobrý den,
"protikuřácký" zákon, měl pravděpodobně chránit nás nekuřáky. Dobrá práce. Důsledek je jediný - celé osazenstvo hospod teď nepřetržitě postává, baví se a kouří na chodníku před restauracemi. Typický příklad je hospoda v Šimáčkova 6. Nemůžeme vůbec otevřít okna do ulice ani na pár vteřin abychom vyvětrali, a to nebydlíme přímo nad ní ale kus vedle. Můžete to nějak řešit? Je to fakt neúnosné. Díky.
Otázka: Stříkající voda (jenda 7.6.2017 7:38)

 Pane  Vokuš, takže to chápu tak, že se kde zábrany fungovali např. v ulici Vrbenského se bude zkoušet jestli voda přestala stříkat a pak se znovu instalují nějaké zábrany? Nezdá se Vám to zbytečné vyhazování peněz? Radnice si stěžuje, že město nedává dostatek peněz na úklidy, opravy silnic a dalších věcí a takhle se zbytečně vyhazují peníze.
Dobrý den,
domníváme se, že tento postup zbytečný není. Ty kryty již byly skutečně ve špatném stavu. Historicky však byly umístěny také na místech, kde jich není tolik potřeba. Z tohoto důvodu je budeme obnovovat pouze tam, kde to bude opravdu nutné.

Se srdečným pozdravem
Martin Vokuš, tiskový mluvčí MČ Praha 7
Otázka: Podomní obchodníci s podporou starosty? (Zálešáková 5.6.2017 23:27)


Dobrý den,během posledních dvou týdnů se u nás v domě (ve spoluvlastnictví MČ) dvakrát objevili podomní obchodníci s energiemi. Vždy se dožadovali vstupu do bytu a nahlédnutí do vyúčtování energií za poslední rok. Na podomní obchodníky jsem si již zvykla a od dveří je promptně odháním (a doufám, že tak učiní i všechny babičky a dědečkové u nás v domě). Dnes mne ale podomní obchodníci společnosti České aukce vytočili tvrzením, že domy obcházejí se souhlasem vedení městské části. To je argument, který přesvědčí i jinak už teď poučené a nedůvěřivé babičky. Můj dotaz zní: Skutečně vedení MČ dalo souhlas k tomuto podomnímu prodeji energií? Znamená to tedy, že s některými "šmejdy" bojujeme a některým dáme požehnání a klíče od domů? Pro informaci přikládám čtyři roky starý článek o těchto aukcích a jejich "výhodnosti".http://ekonomika.idnes.cz/elektronicke-aukce-elektriny-maji-sva-rizika-fnt-/ekonomika.aspx?c=A130910_223701_zahranicni_brm
Odpověď: (Mgr. Jan Čižinský, starosta MČ Praha 7 6.6.2017 13:53)
Vážená paní Zálešáková,

velice Vám děkuji za důležitou informaci. Proti postupu firem, které po domech nabízejí dodávky energií a dokonce se zaštiťují mým jménem, se musím ostře ohradit. Praha 7 nic podobného pro občany nesoutěžila, žádnou takovou dohodu s jakoukoli společností neuzavřela, ani nikomu neudělila souhlas, aby podobným způsobem obtěžoval veřejnost. Pokusím se prostřednictvím našeho časopisu, internetových stránek a sociálních sítí varovat občany, aby za takových okolností nic nepodepisovali. Praha 7 se v posledních dvou letech intenzivně angažuje v boji proti nekalým obchodním praktikám a krom jiného jsme patřili také k iniciátorům zákazu podomního prodeje v celé Praze.

S pozdravem
Jan Čižinský
Otázka: (jenda 3.6.2017 21:50)
Chci se zeptat když pan starosta řeší na podnět občana výstavu lidských těl na Výstavišti, tak bych chtěl podat podnět na vystěhování bezdomovců na Vltavské pod Hlávkovým mostem. Bezdomovci tam žijí už několik let a nic se nezměnilo. Tím to žádám o okamžité řešení, když chcete řešit výstavu tak můžete vyřešit tento problém. Chodit v podchodech je o strach a ještě když mají bezdomovci psa, který pořád vrčí a je otázka času kdy někoho pokouše. Doufám, že takto podmět stačí udělit a problém bude v nejbližší době vyřešen.
Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět. Situací ohledně nejen těchto lidí bez domova se dlouhodobě zabýváme. Na tuto problematiku však není univerzální a jednoznačně účinný recept. My máme denně v ulicích terénní pracovníky, kteří se snaží minimalizovat zátěž pro okolí, ale také s lidmi v bez domova dále pracovat. Naši snahou je pokusit se jim dát šanci na návrat do běžného života. Způsob, jak těmto lidem pomoci, je dát jim práci a možnost bydlení. Zapojujeme je proto do úklidu městské části. Máme zde také dobře fungující systém azylového, sociálního a podporovaného bydlení a další projekty. Pokud lidé o tuto pomoc stojí, mohou se postavit znovu na nohy. U některých to již dobře zafungovalo, s některými je to na delší čas. V každém případě se problematice budeme nadále věnovat a dělat maximum pro to, abychom dostali lidi z ulic.

Se srdečným pozdravem

Martin Vokuš, tiskový mluvčí MČ Praha 7
Otázka: Odstranění krytu zábradlí (jenda 31.5.2017 13:08)


Můžu se zeptat, který chytrák rozhodl o odstranění ochranných krytů zábradlí v ulici Vrbenského? Kryty chránili před stříkající vodou od aut na baráky. Chci se tedy zeptat kdo o tom rozhodl a jestli vznikne škoda na nemovitosti po kom můžu vymáhat umytí fasády?? Je hezké, že všude chráníte chodce, ale když byli chráněni proti vodě tak toto opatření, které fungovalo bylo zrušeno a chodci teď proti vodě vůbec nejsou chráněny.
Dobrý den,

na některých místech jsme přistoupili k odstranění starých, nevzhledných a v mnoha případech poškozených krytů ze zábradlí. Pokud bude někde docházet ke stříkání vody od projíždějících aut na chodce či fasády domů, umístíme tam nové průhledné kryty.

Se srdečným pozdravem
Martin Vokuš, tiskový mluvčí MČ Praha 7
Otázka: Oprava vodárenské věže - termín dokončení (Obyvatel 31.5.2017 12:12)
Dobrý den,

v médiích se uváděl termín dokončení říjen-listopad 2017. Bude dodržen ?

Nejsem vůbec odborníkem na stavební práce, posuzuji to pouze laicky ve srovnání se zahraničím. Vidím na část vodárenské věže, během pracovních dnů se tam toho moc neděje. Jsou tam obvykle tak dva pracovníci, vyjímečně tři. Zatímco v zahraničí vidíte na podobných rekonstrukcích i desítky lidí.

To jen poznámka pro případ, až se bude na konci roku řešit, proč to (zase) není hotové.

P.S. na rekonstrukci Šlechtovy restaurace ve Stromovce už se raději ani neptám ...
Dobrý den, smluvně ujednaný termín dokončení stavby nadále platí. Dokud však stavba neskončí, nelze nikdy s jistotou říci, že nedojde k neočekávaným vícepracím. To platí obzvláště u náročných rekonstrukcí památkově chráněných objektů. Zatím jsme však naštěstí na žádné dramatické komplikace nenarazili.

Počet pracovníků je i z důvodů bezpečnosti stavby pečlivě monitorován, a to na denní bázi. Denně je přítomno v průměru cca 25 pracovníků. Podstatná část z nich však pracuje uvnitř objektu. Počet přítomných pracovníků není možné libovolně navyšovat s ohledem na návaznosti prací, ale i bezpečnost.

Rekonstrukci Šlechtovy restaurace ve Stromovce provádí hlavní město Praha, nikoli městská část Praha 7. Podle aktuálních informací z magistrátu by práce měly začít tento měsíc.

Se srdečným pozdravem

Martin Vokuš, tiskový mluvčí MČ Praha 7
Otázka: Deratizace (Marketa Tozerova 30.5.2017 13:54)
Dobry den, mela bych dotaz. Bydlime v ul. Pplk Sochora a v dome vedle toho naseho probiha rekonstrukce celeho domu vcetne vystavby patra. Z balkonu vidim na dvur a navecer jsem si vsimla, ze zde probiha nekolik krys nebo nejakych podobnych hlodavci (mam je vyfocene :-) Vzhledem k rekonstrukci je na dvore velky neporadek, protoze byty domu byly kompletne vyklizene. Chtela jsem se zeptat, co s tim, resp. jake jsou moznosti situaci resit. Mam obavy, aby se hlodavci nedostali i k nam na dvur, popr se nejak nepremnozili.... Dekuju moc za reakci.
Odpověď: (Leoš Zemánek, OŽP Praha 7 7.6.2017 13:43)

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět. Prosím o uvedení přesné adresy domu, ke kterému vnitroblok patří. Možno zaslat také mailem na adresu: ZemanekL@Praha7.cz. Zákon, který řeší problém hlodavců, patří do kompetence orgánů zdraví, v tomto případě Hygienická stanice hl. m. Prahy. Pokusíme se však spojit s majiteli a problém vyřešit. Upozorníme je také na nutnost provést deratizaci.

Přeji hezký den.

Leoš Zemánek
Odbor životního prostředí

Otázka: oprava fontány (milul 29.5.2017 19:24)

 Dobrý den,začali nám konečně teplé dny a bohužel fontána s vodotrysky v parčíku naproti " Orteńáku" je rozbitá, nefunguje. Je tam sice cedule, že se bude opravovat šachta, ale už více jak týden nikde nikdo, nic se neděje. V čem je tedy problém ?
Odpověď: (Ing. Marie Bittnerová, OŽP Praha 7 2.6.2017 10:20)
Dobrý den,
u fontány v parčíku na Ortenově náměstí proběhla nutná oprava technologického zázemí, nyní ještě doopravíme mlaty a fontánu spustíme v nejkratším možném termínu.
Děkujeme za trpělivost.
S pozdravem

Ing. Marie Bittnerová
Odbor životního prostředí
Otázka: sběrný dvůr (olga 23.5.2017 16:46)
Nebylo by možné prosadit změnu otevírací doby sběrného dvora? Ve všední den vpodstatě kopíruje pracovní dobu + dobu dopravy z práce do bydliště. Dovolenou si kvůli láhvi leje asi nikdo brát nebude, že. A co se soboty týče, znamenalo by to a) zrušit odjezdy na víkend, což kvůli láhvi oleje asi taky nikdo neudělá; b) přivstat si , což vzhledem k dohánění spánkového deficitu kvůli láhvi oleje asi nikdo neudělá, nebo si nabourat víkendový program a jet do dvora po obědě, což kvůli láhvi oleje... atdatd. Zkrátka bodlo by, kdyby měli ve všední den aspoň do osmi.
Odpověď: (Leoš Zemánek, OŽP Praha 7 2.6.2017 11:08)

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět. Vzhledem k tomu, že nespecifikujete, o jaký sběrný dvůr se jedná, předpokládám, že půjde o ten nejbližší - tedy v ulici Voctářova. Sběrný dvůr má otevřeno přes všední dny do 18 hodin, stejně jako většina sběrných dvorů v Praze. Na jejich otevírací dobu bohužel vliv nemáme. Provozují je různé firmy a v celé Praze to koordinuje magistrát. Zkusíme na ně vznést podnět, zda by prodloužení otevírací doby nebylo možné. Zde pro informaci posílám odkaz na mapu dalších sběrných dvorů, které rovněž můžete v Praze využít: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/zivot_v_praze/sluzby/odpady/sberne_dvory/mapa_sbernych_dvoru/index.html

Pro více informací mě můžete kontaktovat na e-mailové adrese ZemanekL@Praha7.cz.

Přeji hezký den

Leoš Zemánek
Odbor životního prostředí

Otázka: (Nespokojený občan 22.5.2017 12:52)
Přestože považuji modré zóny za nesystémové a neférové vydírání, respektuji. Moji přátelé v jiných částech Prahy (6.8...) které jsou také tímto nešvarem postiženi alespoň tvrdí, že nyní zaparkují. Zaplatí výpalné a parkovat mohou. Praha 7 tuto možnost nenabízí. Platím výpalné, přesto většinou zaparkovat nemohu. Ptám se tedy, v duchu otázek a odpovědí, zda radní Prahy 7, kteří tak dbají o bezpečnost svých obyvatel, že mnohá parkovací místa umazávají, zda považují za normální, že takřka pravidelně po osmé hodině (často i dříve) člověk z Prahy 7 krouží a hledá místo k zaparkování hodinu, dvě a mnohdy ho vůbec nenajde? Druhý dotaz: Je normální, že městský policista na podobný dotaz odpoví, ať si parkujete kde chcete? Třetí dotaz: platí stejná částka na parkovné i pro motocykly? Čtvrtý dotaz: snižuje se nějak částka za zóny, když jsou neustále vyblokovoné, tu stavaři, tu filmaři?Pátý dotaz: proč pravidla neplatí v době fotbalu, kdy v modrých zónách stojí auta bez povolení a nikdo to neřeší? Šestý dotaz: co se děje s penězi za parkování? Nikde není vidět, že by se městská infrastruktura díky nim zlepšila. Děkuji za odpovědi
Otázka: Krnáčová: Prověříme možnost metra z Veleslavína na letiště (Obyvatel 22.5.2017 10:38)
Dobrý den,

nedavno se v tisku objevila tato zpráva: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/doprava/krnacova-proverime-moznost-metra-z-veleslavina-na-letiste_430494.html

To by snad konečně mohlo zvrátit ten naprosto nesmyslný projekt "pomalodráhy" železnicí, která by zcela zničila Stromovku. Bude se Praha 7 snažit využít tohoto obratu a lobovat za toto jediné logické řešení dopravy na letiště ? Vybudovat pár stanic metra k letišti dokázali i jinde, například před pár lety v Lisabonu. Nevím proč by to nemohlo jít i v Praze.
Otázka: kam s bioodpadem (Anežka Navrátilová 20.5.2017 23:29)
Dobrý den, snažím se co nejvíce třídit odpad, ale nevím si rady s tím, kam bych mohla umísťovat bioodpad, kterého máme ze všeho nejvíce. Existuje nějaká možnost dotované popelnice na bioodpad? nebo je někdě poblíž ulice U Měšťanského pivovaru nějaká veřejná nádoba, kompost, cokoli.., kam by bylo možné bioodpad vyhazovat?
Ještě by mne zajímalo, zda mohu odevzdávat použitý olej do sběrného dvora, když nemám na Praze 7 trvalé bydliště.
děkuji za odpověď
Odpověď: (Nela Slabá, OŽP Praha 7 23.5.2017 15:13)

Dobrý den,

nádoby na bioodpad na Praze 7 nejsou k dispozici na žádném stanovišti tříděného odpadu.
Bioodpad můžete odvést do sběrného dvora ve Voctářově ulici - http://www.sberne-dvory.cz/dvur/28757/ , ale musíte mít v občanském průkaze uvedené trvalé bydliště na území hlavního města Prahy, abyste tuto službu měla zdarma, jinak se jedná o zpoplatněnou službu podle ceníku provozovatele, další možností je objednání kompostejneru (nádoba na bioodpad) na vlastní náklady u svozových firem. MČ uvažuje o pokračování projektu pro poskytnutí kompostérů pro občany Prahy 7 zdarma, termín realizace není prozatím znám. Informace týkající se použitého oleje najdete na http://praha7.cz/21927_Sber-pouzitych-potravinarskych-oleju-na-sbernych-dvorech-hlavniho-mesta .Pro více informací mě můžete kontaktovat na e-mailové adrese SlabaN@Praha7.cz.

Přeji hezký den

S pozdravem

Nela Slabá

Otázka: Obnova levého břehu Vltavy (Kaczka 19.5.2017 15:11)
Dobrý den, velice by mě zajímal plán obnovy levého břehu Vltavy v dolních Holešovicích mezi Prague Marinou a mostem V Holešovičkách - harmonogram a případně i koncepce této obnovy. Je možné to někde dohledat? Předem velice děkuji. K. Pechová

Dobrý den, paní Pechová,

děkujeme za Váš zájem o toto pro Prahu 7 cenné rozvojové území. Je hodnotné především jako potenciální prostor pro vedení trasy pro cyklisty a pěší podél vltavských břehů. Vize budoucího vývoje je taková, že by v těchto místech měla vzniknout koordinací všech záměrů v tomto území rekreační trasa z dolních Holešovic až do Stromovky. Jde o myšlenkový koncept, jehož podoba vzniká právě koordinací záměrů soukromých investorů a snahou o úpravy pozemků hlavního města Prahy. Následujícím popisem projdeme území od jihu směrem na sever:

•    V návaznosti na stávající zástavbu podél ulice Jankovcova v oblasti Prague Mariny koordinujeme připravované záměry investorů, kde má dle jejich záměru vzniknout obytný soubor a vedle něj administrativní objekt Českých přístavů. Studie obytného souboru byla projednávána v Komisi rozvoje urbanismu architektury a veřejného prostoru RMČ Praha 7 (dále jen Komise rozvoje).  Největší důraz ze strany Komise rozvoje byl kladen především na realizaci veřejně přístupného prostoru nábřeží a na dostatečnou průchodnost  územím. Tu by měla také podpořit lávka přes přístavní bazén na holešovickou kosu, kterou jako městská část požadujeme v místě obytného souboru vybudovat.

•    Dále navazuje území v současné době neudržované, které má funkci přístavu. Vlastník by zde rád pokračoval v dalším zastavování území, městská část je však toho názoru, že je třeba udržet dochovaný volný prostor mezi městem a řekou a uchránit jej před další intenzivní zástavbou. V tomto území by bylo především vhodné vytvořit nábřeží ve spojitosti se zachováním funkce přístavu, vzorem by mohly být mnohé obdobné realizace v zahraničí.

•    Důležitou součástí výše popsaného prostoru je ulice Jankovcova, na tuto ulici zpracovala Technická správa komunikací (TSK) prověřovací studii celkové revitalizace ulice. Součástí návrhu je především úprava řešení v části severně od stávající zástavby Prague Marina a zlepšení podmínek pro cyklisty. Tuto studii městská část připomínkovala v průběhu jejího projednávání.

•    Navazující území severně od ulice Varhulíkové, které je v současné době ve vlastnictví hlavního města Prahy, je nyní spontánně využíváno obyvateli k rekreaci, ačkoli jde o víceméně neudržované plochy. Městská část vnímá značný deficit parkových ploch na území dolních Holešovic a vysoký potenciál těchto ploch a tak na jaře tohoto roku zažádala o převod těchto pozemků do své správy a zároveň podala žádost o finanční grant Nadace Proměny. Záměrem městské části je transformovat tyto pozemky na park „U Vody“ s jedinečnou atmosférou se zachováním stávajících industriálních prvků. Jeho součástí bude též pěší trasa a cyklostezka. 2. března letošního roku proběhlo participační setkání s občany přímo na místě budoucího parku, kde jsme zjišťovali potřeby obyvatel, jaká jsou jejich očekávání a co nového by jim měla náplň tohoto parku přinést. Výsledky grantové žádosti by měly být známy na podzim tohoto roku.

•    Další plochou, která dále podél řeky navazuje, je areál bývalé Prefy. Zde by měl na části území vzniknout administrativní komplex s ubytovacími kapacitami. V části při řece podél nábřeží je plánováno sportovně rekreační území spěší stezkou a cyklostezkou, která bude navazovat na cyklostezku přes plánovaný „park U Vody“. Celý průběh cyklostezky je v současné době již projednán s vlastníky a je v projektové přípravě na Technické správě komunikací Praha. S vlastníkem areálu Prefy je navíc projednáno otevření průchodu a průjezdu cyklistů přes areál ještě před vlastní výstavbou zamýšleného komplexu budov. Záměr byl projednáván na Komisi rozvoje, kdy v průběhu několika jednání došlo mimo jiné k úpravě kompozice zástavby spočívající především ve snížení výšky plánovaných objektů směrem k řece. Vzhledem k tomu, že investor souhlasil se zveřejněním části dokumentace, je možné si ji prohlédnout v příloze č.4 a 5 usnesení RMČ Praha 7 č. 0103/17 (na stránce zcela dole) zde: http://www.praha7.cz/path/usn?l=1&idUsn=24891&dlOrgan=1

Studie k dalším záměrům však bohužel zůstávají neveřejné, jelikož se na ně vztahuje ochrana autorských práv. Je plně v kompetenci investora a autora projektu, zda bude svůj stavební záměr prezentovat veřejně, či neveřejně a toto rozhodnutí musí být z naší strany respektováno. Stejně tak harmonogram výstavby je plně v rukou soukromých investorů.

V případě dalších dotazů se neváhejte obracet na odbor rozvoje ÚMČ Praha 7.

Přeji hezký den

Ing. arch. Martina Fialová
Odbor rozvoje urbanismu,
architektury a veřejného prostoru




Copyright © 2012 Městská část Praha 7