Česky   English
O Praze 7 > Představení městské části > Čestní občané Prahy 7 > prof. Ing. Miroslav Steiner, DrSc., dr. h. c.

prof. Ing. Miroslav Steiner, DrSc., dr.h.c.

Dne 28. června 2005 převzal prof. Ing. Miroslav Steiner, DrSc., dr.h.c. z rukou starostky MČ Praha 7 PhDr. Ivany Kučerové čestné občanství Prahy 7.

M. Steiner   souhrnná fotka 1 - I. Medek, M. Steiner, R. Pytlík, V. Mišík, J. Kalfus

Prof. Ing. Miroslav Steiner, DrSc., dr.h.c. se narodil 20. prosince 1929 v Praze – Holešovicích v chudé rodině. Otec opravoval automobily a matka byla příležitostně zaměstnána. Celá rodina žila a pracovala v provizorních dřevěných objektech na břehu Vltavy. Časté velké záplavy Vltavy v letech 1940-1946 způsobily těžká onemocnění jeho otce, který v 36 letech zemřel a matky, která onemocněla zánětem všech kloubů a dlouhodobě se léčila v nemocnici Na Bulovce. V té souvislosti se stala svědkem atentátu na Heydricha, byla vyslýchána gestapem a vězněna. Chlapce se tehdy ujali sousedé, u nichž žil. Miroslav Steiner prožil květnovou revoluci r. 1945 jako přímý účastník. Zásoboval bojovníky na barikádách na Trojském mostě zbraněmi a náboji. Později vykonával spojku mezi mostem a ústřednou v Bartolomějské ulici a jednotkou RG (Stross.nám.). Byl zraněn a následky tohoto zranění nese dodnes.

-    absolvent chlapecké školy „U studánky“, Praha 7
-    vyučen automechanikem
-    absolvent vyšší průmyslové školy strojní
-    Ing. – ČVUT – 1953
-    CSc. – ČVUT – 1959
-    DrSC. – VŠDS Žilina – 1984
-    prof. ČVUT – 1987
-    dr.h.c. – Žilinská univerzita – 2003

Byl a je velice uznávanou kapacitou v pedagogice, technice, vědě a výzkumu. Jeho bohatá publikační a přednášková činnost v ČR a v zahraničí je mezinárodně uznávaná, čímž nepřímo reprezentuje Prahu a Prahu 7. Jeho činnost byla také zaměřena na konkrétní spolupráci a odbornou pomoc rozvoji celé Prahy a Prahy 7. Dále pomáhal postiženým při opakujících se povodních. Byl členem Obč. komise OPBH, kde se řešila bytová politika. Jako lektor bývalé Socialistické akademie přednášel v síti základních škol o bezpečnosti silničního provozu. Dlouhodobě a systematicky se věnoval spolupráci s odborem dopravy. Jako člen dopravní komise pomáhal řešit dopravní problematiku na území Prahy 7.

 

- ; Přečteno: 10849 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7