Česky   English
O Praze 7 > Představení městské části > Čestní občané Prahy 7 > Pavel Jurkovič, hudební skladatel

Pavel Jurkovič

Dne 9. února 2005 převzal pan Pavel Jurkovič z rukou starostky MČ Praha 7 PhDr. Ivany Kučerové čestné občanství Prahy 7.

Jucker, Jurkovič, Vladyka   

Narozen 18. srpna 1933 ve Starém Poddvorově na jižní Moravě. Působil jako vokalista ve Schole cantorum při Břevnovském klášteře, stal se kantorem, dálkově studoval PgF UK, kterou kvůli povinné vojen.službě nedokončil. Jako zpěvák i hráč na mnoho nástrojů byl členem souboru „Noví pěvci madrigalu a komorní hudby“. Spolupracoval se souborem Chorea Bohemica. Hudební spolupráce s divadlem Říše loutek, s Čs. rozhlasem i Čs. televizí.

V. Souček, V. Vladyka, R. Zahradník, Z. Součková, E. Jucker, I. Kučerová, P. Jurkovič  Z. Součková, V. Vladyka, P. Jurkovič

Studoval na Orff. institutu v Salzburgu, působil jako místopředseda Společnosti pro HV. Založil Českou orffovu společnost. Je kmenovým skladatelem sboru „Pueri gaudentes“. V r. 2003 dokončil ve spolupráci s Alfrédem Strejčkem knihu „Otvírání paměti“

Dílo: věnuje se zejména drobným kompozičním útvarům, celá řada jeho písní pro děti takřka zlidověla. „Missa de Angelis“ pro mužský sbor, varhany a 4 nástroje. Kantáta „Jarní pastorale“, jejíž součástí je i slavný „Ptačí koncert“, malá kantáta ve formě ronda „Devatero divný květ“ na lidové i vlastní texty.

 

- ; Přečteno: 9384 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7