O Praze 7 > Představení městské části > Čestní občané Prahy 7 > Doc. MUDr. Vilibald Vladyka, CSc., neurochirurg

Doc. MUDr. Vilibald Vladyka, CSc

Dne 9. února 2005 převzal Doc. MUDr. Vilibald Vladyka, CSc z rukou starostky MČ Praha 7 PhDr. Ivany Kučerové čestné občanství Prahy 7.

Doc. MUDr. Vilibald Vladyka, CSc  Doc. MUDr. Vilibald Vladyka, CSc

Narodil se v r. 1923 v Brně. Absolvoval dlouhodobé stáže na neurofysiologii a sterotaktické neurochirurgii v Paříži, vypracovával minimálně invazivní mozkové stereotaktické operace. Vyškolil ve stereotaktické neurochirurgii několik zdejších i zahraničních pracovníků. Ve svém oboru publikoval více než 150 prací. Po zakoupení  gama nože, jež byl umístěn do Nemocnice Na Homolce, vzniklo multidisciplinární pracoviště, které se pod vedením doc. Vladyky vypracovalo mezi přední světová centra. Ve svých 80 letech se doc. Vladyka věnuje zájmové činnosti.

V. Vladyka s pí. Vladykovou a starostkou  V. Souček, V. Vladyka, R. Zahradník, Z. Součková, E. Jucker, I. Kučerová, P. Jurkovič

Doc. Vladyka propracovává užití gama nože u očních onemocnění, organizuje zahraniční grantové úkoly o léčení gama nožem některých očních nádorů, glaukomu a určitých forem degenerace sítnice.

Obdržel opakovaně ceny odborných společností za publikované práce, čestné členství České lékařské společnosti, dvou odborných lékařských společností, medaili J. E. Purkyně ke svému 80letému výročí a v r. 2004 na světovém kongresu ve Vídni poctu „Průkopník v radiochirurgii“.  V nemocnici Na Homolce se nadále věnuje zájmové činnosti.
- ; Přečteno: 8083 x