O Praze 7 > Představení městské části > Čestní občané Prahy 7 > Doc. MUDr. Jaroslava Moserová DrSc.

Doc. MUDr. Jaroslava Moserová DrSc.

Dne 3. května 2005, v rámci oslav 60. výročí konce II. světové války, převzala Doc. MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc čestné občanství MČ Praha 7.

Narozená r. 1930 v Praze. Dětství prožila J. Moserová v Praze. V r. 1947 získala stipendium v USA, kde v r. 1948 maturovala na škole Warren Wilson College v Severní Karolině, následně obdržela stipendium na akademii výtvarných umění v New Yorku, Art Students League.

V r. 1949 se vrátila do Československa a rozhodla se studovat lékařství, protože usoudila, že umění nebude v totalitním státě svobodné. V r. 1960 byla jako sekundář přijata na Kliniku plastické chirurgie v Praze na Vinohradech, na oddělení popálenin, kde pracovala až do února 1990, nejdříve jako klinik, později jako vědecká pracovnice. Na základě své vědecké činnosti získala titul CSc, později, po publikaci vědecké monografie (zde a v Londýně) i titul doktora věd, DrSc. (monografie je dodnes citována v odborném tisku).

V listopadu 1989 v Praze 7 pomáhala založit OF, organizovala podpisové archy k odvolání totalitních poslanců za Prahu 7 a archy podporující kandidaturu Václava Havla na úřad hlavy státu. V roce 1990 byla zvolena místopředsedkyní České národní rady a v prvních svobodných volbách Poslankyní PČR. Zastávala funkci předsedkyně Výboru pro Vědu, vzdělávání a kulturu ČNR, v r. 1991 byla vyslána jako Velvyslankyně pro Austrálii a Nový Zéland. V r. 1993 jí byla svěřena komise rekonstrukce České komise pro UNESCO. V roce 1995, po ustavení nové komise, byla jmenována předsedkyní komise a členkou Výkonné rady UNESCO. V r. 1998 byla zvolena Prezidentkou Generální konference, protokolárně nejvyšší funkce v této světové organizaci.

V roce 1996 a 1998 byla Jaroslava Moserová zvolena do Senátu PČR.

Jejím hlavním zájmem vždy byly otázky lidských práv, otázky výchovy ke slušnosti, odpovědnosti a poctivosti.

Byla členkou Obce překladatelů (přeložila víc, jak čtyřicet titulů), Unie výtvarných umělců, Obce spisovatelů a PENklubu.

Napsala knížku povídek Historky, dvě monodrama (Takový milý chlapec, Dopis do Wollongongu) a dva filmové scénáře („Vlastně se nic nestalo“ E. Schorma a „Dvojroli“ J. Jireše).

Jaroslava Moserová zemřela 24. března 2006. Ve věku 76 let podlehla dlouhé nemoci.

- ; Přečteno: 7859 x