O Praze 7 > Úvodní strana > Aktuality

Praha 7 se zaměřila na již nepotřebné dopravní značky a zábradlí

Praha 7 si položila otázku, zda všechny dopravní značky a zábradlí v ulicích plní nadále svou roli. Na základě provedené revize bylo zjištěno, že napříč územím městské části se nachází množství zastaralých dopravních značek či zábradlí, které již pozbyly svého původního významu.  Radnice vytipovala a stále vyhledává místa, kde aktuální dopravní situace umožňuje zábradlí či značky odstranit. Zároveň by chtěla dopravní značení zmenšit a zbavit se i zbytečných sloupků tam, kde je možné značku pověsit na lampu či na jiný nosič.

„Ve městech České republiky narážíme na často zbytečné lesy značek a zábradlí. Snažíme se čistit veřejný prostor Prahy 7 od věcí, které již jen překážejí nebo dokonce i stěžují pohyb a orientaci, protože se dopravní situace postupem času změnila.  Odstraňujeme z ulic nelegální reklamy, nefunkční zábradlí i již nepotřebné značky. Na řadě míst je dnes značek skutečně moc a často jsou zbytečně velké, jako například označení pěších zón. Zábradlí jsme nechali odstranit na desítkách míst, například na Nádraží Holešovice u parkoviště P+R, kde již nemělo žádný význam,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Praha 7 by ráda docílila toho, aby obce měly možnost upravit velikost značek dle místních podmínek. Dnes se dopravní značky zmenšené velikosti používají zejména na méně významných místních či účelových komunikacích. Značky menších rozměrů by přitom bezpečně zajistily potřebnou orientaci řidičů i chodců kupříkladu také v centrálních městských oblastech, kde došlo ke snížení rychlosti vozidel či celkovému zklidnění dopravy. Praha 7 proto chce v koordinaci s Ředitelstvím silnic a dálnic a Ministerstvem dopravy prosadit možnost využití zmenšených variant značek do úpravy příslušných předpisů.

„Inspiraci hledáme v zahraničí. Oslovujeme také další obce v ČR, které by mohly mít zájem naši iniciativu podpořit. Domnívám se, že například města s historickými centry by možnost menších značek v ulicích uvítala,“ doplnil starosta Čižinský.

Tam, kde je to především díky Zóně 30 možné, se Praha 7 snaží nadbytečné značky zcela odstranit.

„Je to jeden z pozitivních dopadů, které přinesla Zóna 30 na Letné. Kromě zvýšení bezpečnosti dopravy nám zavedení zóny umožnilo přistoupit k odstranění vytipovaných dopravních značek a k celkovému snížení množství používaných sloupků. Nicméně historické dopravní značení na řadě míst nadále přežívá. Na nutnosti řešit tento problém se shodla také dopravní komise Rady MČ Praha 7,“ uvedl zástupce starosty Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Obrázek bez popisku

14.7.2017 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1565 x