O Praze 7 > Úvodní strana > Aktuality

Ocenění pro student architektury GoRo získala studentka z Mexika

Ve středu proběhlo na radnici Prahy 7 vyhlášení cen GoRo pro nejlepší studenty architektury a architektonické studio. Porota ve složení Adam Gebrian, Michaela Janečková a David Kraus ocenila studentku Mariu Luu Orozco z Mexika a architektonické studio vedené Michalem Palaščákem a Barborou Šimonovou. Cena GoRo je pojmenována po zesnulém architektovi Martinu Roubíkovi, výrazné postavě evropské architektonické scény.

Maria Luu Orozco, která přijela z Mexika studovat architekturu na pražské mezinárodní škole  ARCHIP, si odnesla ocenění pro nejlepší studentskou práci za svůj projekt dvou pavilonové školní knihovny – pojmenované Twins (dvojčata). Maria byla cenou bezesporu potěšena a hlavně velice příjemně překvapena, jelikož teprve završila studium prvního ročníku. Porota složená z předních osobností oboru ocenila především jednoduchost a účelnost jejího projektu a chytré detaily konstrukce, které rozvíjejí další možnosti využití prostoru okolo knihovny.

Cenu pro nejlepší architektonické studio semestru si odnesla dvojce Michal Palaščák a Bára Šimonová. Porota ocenila jak jasné a civilní zadání jejich semestrálního projektu, tak i výběr parcely, do které studenti své budovy situovali. Nakonec byla zvolena parcela mezi ulicemi Plynární a Železničářů, která se nachází naproti stanici metra Nádraží Holešovice.  Na jejím výběru spolupracovala dvojce architektů s Lenkou Burgerovou, architektkou a radní pro rozvoj urbanismu, architektury a veřejného prostoru v Praze 7. Porotu potěšila „reálnost“ zadání, které učilo studenty pracovat s parcelou umístěnou v zástavbě a respektovat její okolí. To je něco, co jistě studenti využijí i ve své následující praxi.

Vyhlášení vítězů proběhlo ve středu 31. května ve večerních hodinách za účasti rektorky školy, paní Reginy Loukotové, starosty Jana Čižinského a radní Hany Třeštíkové. Cena Golden Roubík - GoRo je udělována dvakrát do roka na počest architekta Martina Roubíka, který byl jeden    z předních českých architektů a českou architekturu prezentoval i za hranicemi. Martin Roubík byl nekonformní postavou českého architektonického akademična a jeho nesouhlas s tehdejším stavem vyučování architektury jej dovedl k založení Architektonického Institutu v Praze (ARCHIP) se svojí ženou Reginou Loukotovou. Jejím spoluzaložená norská architektonická kancelář Snøhetta zvítězila v mezinárodní soutěži a následně i realizovala budovu nové Alexandrijské knihovny v Egyptě. Ta byla následně oceněna mimo jiné i cenou World Architecture Award.

GoRo_ceny7.jpg GoRo_ceny6.jpg GoRo_ceny13.jpg GoRo_ceny15.jpg GoRo_ceny16.jpg GoRo_ceny17.jpg

2.6.2017 - Martin Vokuš ; Přečteno: 329 x