O Praze 7 > Úvodní strana > Aktuality

Praha 7 varuje před podvodnými sbírkami

Sedmá městská část opět vyráží do boje proti „šmejdům“. Po podomních prodejcích a předváděcích akcích pro seniory radnice své občany varuje před podvodnými pouličními sbírkami.

Praha 7 zahájila tažení proti podvodníkům a nekalým obchodním praktikám v roce 2015. Na hlavním městě pomohla prosadit zákaz podomního prodeje v celé Praze. Městská část následně spustila osvětu proti nechvalně známým předváděcím akcím pro seniory. Díky tlaku radnice a aktivnímu zapojení veřejnosti své působení v Praze 7 ukončila firma v Argentinské ulici, která neetickým způsobem vydělávala na starších občanech.

„Způsobů, jak vylákat z lidí peníze pod nejrůznějšími záminkami, je bohužel stále dost. Mezi ty rozšířené patří i různé falešné pouliční sbírky. Bohužel se takoví podvodníci objevili také u nás v Praze 7,“ uvedla radní Hana Třeštíková, která produkovala známý dokument Šmejdi. „Setkala jsem se s nimi osobně. Na ulici mi k podpisu nabídli petici za zlepšení práv hluchoněmých, načež se ode mě snažili získat příspěvek na pomoc takto hendikepovaným lidem. Chtěla jsem vidět jejich povolení k veřejné sbírce a oni utekli,“ popisuje radní své setkání s podvodníky.

„Na pouliční charitativní sbírku čas od času narazí každý z nás. Mnohé z nich skutečně pomáhají potřebným, setkat se však můžeme také se šmejdy. Všem proto doporučujeme, aby si před tím, než někomu dají peníze, ověřili, zda se jedná o povolenou veřejnou sbírku a zda jejich příspěvek skutečně poputuje na dobročinný účel,“ apeluje na občany starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Osoby, které na ulici vybírají peníze, se musí na požádání prokázat kopií osvědčení od Magistrátu hl. m. Prahy, které potvrzuje, že konání sbírky bylo řádně nahlášeno a povoleno. Zároveň u sebe musí mít plnou moc od pořadatele sbírky, kde budou uvedeny nacionále pověřené osoby a údaje o právnické osobě, která sbírku pořádá. Kasička, do které jsou peníze vybírány, má být řádně zapečetěna úřadem příslušné městské části. Na území Prahy 7 bude mít tedy pečeť razítko úřadu Prahy 7.

Sedmá městská část se snaží jít ještě více naproti pořekadlu „štěstí přeje připraveným“ a začala pro své občany pořádat kurzy zaměřené na nekalé obchodní praktiky a manipulaci. Kurzy jsou určeny zejména pro seniory, kteří si zde mohou vyzkoušet a osvojit, jak nepodlehnout psychologickým nátlakům ze strany nekalých prodejců a manipulátorů. První kurz se uskutečnil 10. května, další městská část plánuje na 20. září.

19.5.2017 - Administrátor P7 ; Přečteno: 465 x